اختلال ارگاسم | عوامل موثر در مشکل ارگاسم کدام اند؟ و چگونه درمان می شود؟

اختلال ارگاسم

اختلال ارگاسم چیست؟

اختلال ارگاسم بیماری است که هنگامی رخ می دهد که کسی در رسیدن به ارگاسم یا اوج لذت جنسی مشکل دارد. این مشکل حتی در موارد تحریک جنسی کافی نیز رخ می دهد. هنگامی که این وضعیت در زنان رخ می دهد ، به عنوان اختلال در عملکرد ارگاسم شناخته می شود. مردان همچنین می توانند اختلال عملکرد ارگاسم را تجربه کنند ، اما این بسیار کمتر مشاهده می شود.
ارگاسم احساس لذت جنسی در هنگام تحریک جنسی است که می تواند از نظر شدت و مدت متفاوت باشند. ارگاسم ممکن است با تحریک جنسی کمی اتفاق بیفتد ، اما گاهی تحریک جنسی بسیار بیشتری لازم است.
بسیاری از خانم ها حتی پس از تحریک فراوان جنسی نیز در رسیدن به ارگاسم با یک شریک زندگی مشکل دارند. مطالعات نشان می دهد اختلال عملکرد ارگاسم 11 تا 41 درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد.
اختلال عملکرد ارگاسم به عنوان آنورگاسمیا یا اختلال ارگاسم زنانه نیز شناخته می شود.

چه عواملی باعث ایجاد عملکرد ارگاسم می شود؟

تعیین علت اصلی اختلال عملکرد ارگاسم ممکن است دشوار باشد. زنان ممکن است به دلیل عوامل جسمی ، عاطفی یا روانی در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند. عوامل موثر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
• سن بالاتر
• شرایط پزشکی ، مانند دیابت
• سابقه جراحی های زنان ، مانند برداشتن رحم
• استفاده از داروهای خاص ، به ویژه مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRI) برای افسردگی
• اعتقادات فرهنگی یا مذهبی
• کمرویی
• گناه در مورد لذت بردن از فعالیت جنسی
• سابقه خود ارضایی
• شرایط بهداشت روانی ، مانند افسردگی یا اضطراب
• فشار
• عزت نفس ضعیف
• مسائل مربوط به روابط ، مانند درگیری های حل نشده یا عدم اعتماد
گاهی اوقات ، ترکیبی از این عوامل می تواند دستیابی به ارگاسم را دشوار کند. ناتوانی در ارگاسم می تواند به پریشانی منجر شود ، که ممکن است دستیابی به ارگاسم را در آینده دشوارتر کند. برای مشاوره به صفحه مشاوره آنلاین مراجعه نمایید.

علائم اختلال ارگاسم چیست؟

علامت اصلی مشکل ارگاسم ، عدم توانایی در رسیدن به اوج جنسی است. علائم دیگر شامل ارگاسم نامطلوب و طولانی تر از حد طبیعی برای رسیدن به اوج لذت جنسی است.
زنانی که دچار اختلال ارگاسم هستند ممکن است در حین مقاربت جنسی در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشند.

حتما بخوانید
سردی در رابطه جنسی | اختلال عدم تمایل در رابطه جنسی بین زوجین

چهار نوع اختلال عملکرد ارگاسم وجود دارد:

آنورگازمی اولیه: وضعیتی که در آن هرگز ارگاسم رخ نداده است.
آنورگازمی ثانویه: مشکل رسیدن به ارگاسم ، حتی اگر قبلاً هم داشته باشید.
آنورگاسمی وضعیتی: شایع ترین نوع اختلال عملکرد ارگاسم است. این حالت وقتی اتفاق می افتد که فقط در موقعیت های خاص ، مثلاً در هنگام رابطه جنسی خاص یا خودارضایی ، می توانید ارگاسم شوید.
آنورگاسمای عمومی: ناتوانی در رسیدن به ارگاسم تحت هر شرایطی ، حتی زمانی که بسیار تحریک شده اید و تحریک جنسی کافی است.

اختلال ارگاسم چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر فکر می کنید مشکل ارگاسم دارید ، باید یک قرار ملاقات با پزشک خود بگذارید. پزشک شما قادر به تشخیص وضعیت شما و ارائه یک برنامه درمانی مناسب خواهد بود. کمک گرفتن از پزشک بهترین راه برای اطمینان از لذت کامل دوباره فعالیت جنسی است.
در هنگام ملاقات ، پزشک در مورد سابقه جنسی شما سوالاتی می کند و معاینه فیزیکی می کند. پاسخ ها و نتایج معاینه شما می تواند دلایل اصلی اختلال ارگاسم را نشان دهد و می تواند به شناسایی سایر عوامل موثر در وضعیت شما کمک کند.

ممکن است پزشک شما را برای معاینه پیگیری به متخصص زنان ارجاع دهد. یک متخصص زنان می تواند درمان های بیشتر برای اختلال عملکرد ارگاسم را توصیه کند.

مشکلات ارگاسم چگونه درمان می شود؟

درمان اختلال ارگاسم به علت بیماری بستگی دارد. شاید لازم باشد:

• هر بیماری پزشکی زمینه ای را درمان کنید
• داروهای ضد افسردگی را تغییر دهید
• رفتاردرمانی شناختی (CBT) یا جنس درمانی داشته باشید
• تحریک کلیتورال را در حین مقاربت جنسی افزایش دهید
• مشاوره زوجین یکی دیگر از گزینه های محبوب درمانی است. یک مشاور به شما و همسرتان کمک می کند تا اختلافات یا درگیری هایی را پیش رو داشته باشید. این می تواند مسائلی را که هم در روابط و هم در اتاق خواب اتفاق می افتد حل کند.

در بعضی موارد ، ممکن است از هورمون درمانی با استروژن استفاده شود. استروژن می تواند به افزایش میل جنسی یا میزان جریان خون در دستگاه تناسلی برای افزایش حساسیت کمک کند. هورمون درمانی با استروژن ممکن است شامل مصرف قرص ، پوشیدن پچ یا استفاده از ژل روی دستگاه تناسلی باشد. تستوسترون درمانی گزینه دیگری است. با این حال ، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) آن را برای درمان اختلال ارگاسم در زنان تأیید نکرده است.

حتما بخوانید
اختلالات جنسی | انواع مشکلات جنسی در افراد | انواع درمان | حال خوب زندگی

برخی از محصولات بدون نسخه (OTC) و مکمل های غذایی نیز ممکن است به زنان مبتلا به اختلال عملکرد ارگاسم کمک کنند. روغن های برانگیختگی ، مانند زسترا ، باعث افزایش گرما و افزایش تحریک می شوند. این روغن ها ممکن است برای استفاده در حین رابطه جنسی مفید باشند.

قبل از استفاده از هرگونه محصول یا داروی OTC حتماً با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند و یا در داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل ایجاد کنند.

چشم انداز افراد مبتلا به اختلال عملکرد ارگاسم چیست؟

ناتوانی در ارگاسم می تواند ناامید کننده باشد و ممکن است بر روابط شما تأثیر بگذارد. با این حال ، ممکن است با درمان مناسب بتوانید به اوج خود برسید. مهم است که بدانید شما تنها نیستید. بسیاری از زنان در برهه ای از زندگی خود با اختلال ارگاسم برخورد می کنند.

اگر دچار اختلال عملکرد ارگاسم هستید ، ممکن است درمان به ویژه مفید باشد. بخشی از درمان فردی یا زوجین بر نحوه مشاهده رابطه جنسی متمرکز است. ملاقات با یک درمانگر می تواند به شما و همسرتان کمک کند تا درباره نیازها و خواسته های جنسی یکدیگر بیشتر بدانید. همچنین به هر گونه رابطه یا عوامل استرس زای روزمره که ممکن است در ناتوانی شما در ارگاسم کمک کند ، پرداخته خواهد شد. حل این دلایل اساسی می تواند در آینده به ارگاسم برسد.

5/5 - (1 امتیاز)

درمان مشکلات جنسی

اختلال ارگاسممشکل ارگاسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *