زوج درمانی

شاید از خود بپرسید زوج درمانی چیست؟ چه زمانی برای زوج درمانی به مشاوره خانواده مراجعه کنم؟ چه چیز هایی را باید به مشاوره خانواده بگوییم؟ مزایای زوج درمانی چیست؟ و چه کاری قرار است انجام دهد؟ و… شاید سوالات متعدد بسیاری در ذهن خود داشته باشید با خواندن این مقاله خیلی از سوالات شما رفع خواهند شد. با ما همراه باشید:

همه ما می دانیم امروزه  داشتن روابط عاشقانه کار سختی شده است. مانند اتومبیل، اتومبیل ها به طور منظم به تعمیر و نگهداری احتیاج دارند. اگر مشکلی برای ماشین پیش آمد، بهتر است سریع آن را تعمیر کنید تا از عوارض بعدی ماشین در جاده جلوگیری کنید.

اغلب ما می توانیم برخی از تعمیرات اساسی را انجام دهیم و خودمان آن ها را تعمیر کنیم. سایر اوقات، علی رغم بهترین تلاش ما، باید به یک حرفه ای اعتماد کنیم تا نگاهی بیندازد و به ما کمک کند.

جالب است که خیلی آسان و سریع ما چنین مواردی را برای جلوگیری از آسیب دیدن وسایل نقلیه خود انجام می دهیم. اما وقتی صحبت از روابط ما می شود، غالباً از پیش گیری خودداری می کنیم تا زمانی که اوضاع بسیار جدی تر شود.

متأسفانه ، بسیاری از زوجین زمانی زوج درمانی را امتحان می کنند که زندگی آن ها به شدت آسیب دیده است. الگوهای رابطه ناسازگارانه پیچیده شده است، پیوند عاطفی بین زوجین به شدت تضعیف شده است و به دلیل درگیری های حل نشده گذشته نارضایتی بالایی وجود دارد.

این بدان معنا نیست که زوج درمانی نمی تواند در رفع چنین مشکلات دیرینه و سخت مؤثر باشد. با این وجود، این یک تلاش بسیار چالش برانگیزتر و وقت گیرتر خواهد بود و نیاز به تعهد و تلاش فراوان از طرف هر دو زوج را دارد.

تصورات غلط در مورد اینکه زوج درمانی چیست و هدف از آن نیز می تواند مانع از این شود که زوج ها در اولین فرصت به کمک مشاور احتیاج داشته باشند. برخی ممکن است فکر کنند که زوج درمانی تنها برای موارد بسیار جدی که بر یک رابطه تأثیر می گذارند، از جمله خیانت زناشویی یا اعتیاد و… است. دیگران ممکن است قبل از تصمیم گیری برای پایان دادن به روابط خود، به پیش زوج درمانی یا همان مشاوره ازدواج مراجعه کنند و آن را به عنوان شانس و تلاش آخر خود تلقی کنند.

حتما بخوانید
خیانت زناشویی و بهترین راه تشیخص خیانت

برخی به دنبال راهی برای مجبور کردن شریک زندگی خود، به تغییر فکر می کنند زیرا آنها مشکل هستند. بسیاری از افراد از مزایای زوج درمانی در معاشرت زوج طیف گسترده ای از مسائل ارتباطی آگاهی ندارند. آنها نمی دانند که در بهبود رضایت از روابط کلی که بر سلامت روان فرد تأثیر می گذارد، چقدر می تواند مؤثر باشد.

وقتی زوجین تصمیم می گیرند از مشاوره زوج درمانی کمک بگیرند تصمیم بزرگ و عاقلانه ای گرفته اند و پذیرفته اند که مشکلی بزرگ در رابطه عاطفی خود دارند. مسئله ای که پذیرش آن کار هر کسی نیست و قطعا به شجاعت نیاز دارد.

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی چیست؟

زوج درمانی، نوعی روان درمانی است که درمانگر تجربه بالینی دارد با زوج ها صحبت می کند. زوج درمانگر به زوجین کمک می کند تا بینش درست تری نسبت به زندگی و رابطه خود داشته باشند و اختلاف خود را حل کنند. با استفاده از انواع مداخلات درمانی میزان روابط و زندگی خود را بهبود ببخشند.

زوج درمانی بسته به مشاوره درمانگر متفاوت است، اما معمولا تمام زوج درمانی ها شامل مراحل زیر می شوند:

مراحل مختلف زوج درمانی

 1. تمرکز روی یک مشکل خاص (مانند: اعتیاد به اینترنت، اعتیاد به مواد مخدر، حسادت و یا مشکلات جنسی)
 2. مشارکت فعال از طرف درمانگر در معالجه رابطه زوجین، به جای اینکه هر فرد به طور جداگانه به مشاوره خانواده مراجعه کند هر دو با هم هستند و با مشاور صحبت می کنند.
 3. مداخلات درمانی بر راه حل، برای تغییر محور در اوایل درمان.
 4. مشخص کردن اهداف واضح از درمان برای زوجین

کاربرد زوج درمانی

کاربرد زوج درمانی

زوج درمانی برای زوج هایی مناسب است که نمی توانند مشکلات و کشمکش ها و تعارض های خود را با آرامش حل کنند. و می تواند برای افرادی هایی که می خواهند کیفیت رابطه زناشویی خود را بهبود بخشند کاربرد دارد. مشارکت داشتن زوج ها برای روشن شدن منشا اختلافات و روشن شدن موضوع مشکلات در موفقیت زوج درمانی اهمیت بسیاری دارد.

ممکن است روان درمانگر برای این که بداند مشکل از کجاست در جلسه ی اول از خصوصی ترین مسائل و مشکلات سوالات فراوان از زوجین بپرسد.

این شاخه از روان درمانی رابطه، به زوج هایی توصیه می شود که به دلایل مختلف مثل عدم شناخت پیش از ازدواج و نداشتن انگیزه های ازدواج صحیح دچار سردی و عدم اعتماد در رابطه شده اند.

حتما بخوانید
مشاوره طلاق و بهترین زمان برای مراجعه به مشاور

مشکلات متداولی که می توان از روان درمانی رابطه زوجین استفاده کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. نارضایتی جنسی از رابطه دو طرف
 2. ناتوانی مدیریت کردن خشم و روابط نادرست با همسر و فرزند
 3. بازسازی رابطه ای که دچار آسیب خیانت شده است
 4. عدم تفاهم
 5. درک نکردن همسر
 6. اختلافات خانوادگی و یا اختلافات با خانواده همسر
 7. راهبردهای ارتقای سطح کیفی زندگی مشترک
 8. برطرف کردن مشکلاتی مثل دروغگویی و عصبانیت و عدم درک متقابل

مزایای زوج درمانی در رفع مشکلات زوجین

در این جلسات با به کارگیری روانشناسی ازدواج نقش زن و مرد در باعث شدن مشکلات مشخص و نمایان می شود. در جلسات زوج درمانی با توجه به تمریناتی که به زوجین می دهند و با انجام آن ها و بازگو کردن آن به درمانگر خود در جلسات متوجه عواملی که مانع بهبود رابطه هستند، می شوند.

و اینگونه زوجین با آگاهی نسبت به رفتارها و تصمیماتی که اتخاذ می کنند، میتوانند مشکلات زندگی مشترکشان را به آسانی حل کنند. در نتیجه از مشکلات منفی بر روابط زناشویی و فرزندانشان می کاهند.

مزایای زوج درمانی

اهمیت مشاوره ازدواج در کیفیت رابطه زوجین

مشاوره زوج درمانی تقریبا با مشاوره قبل از ازدواج یکی است با این تفاوت که در مشاوره قبل از ازدواج محور جلسات روی شناخت زوجین استوار است ولی در زوج درمانی به شناخت مشکلات، بر پایه شناخت زوجین پرداخته می شود. بسیاری از مشکلات زوجین از عدم شناخت کافی یکدیگر ناشی می شود. می توان گفت از مشکلات زوجین به تفاوت های فرهنگی، شخصیتی، تضاد در باورها، اختلافات سلیقه ای و … اشاره کرد و این عوامل آهسته آهسته باعث مشکلاتی در زندگی زناشویی می شود و رابطه زوجین را به تباهی می کشاند.

در نهایت می توانم بگوییم بهتر است قبل از ازدواج به مشاوره خانواده مراجعه کنید تا انتخاب درست تری داشته باشید و مشکلات زندگیتان کمتر شود با به وجود آمدن مشکلات درون زندگی و مشکلات زناشویی حتما به مشاوره خانواده مراجعه کنید تا با مشاوره بتواند به شما کمک کند زندگی بهتر و آسوده تری داشته باشید. مشاوران ما با تجربه ی بالایی که دارند می توانند به شما در زندگی کمک شایانی کنند.

هدف ما حال خوب زندگی شماست.

Rate this post

درمان مشکلات زناشویی

زوج درمانیمشاوره آنلاینمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *