مشاوره ازدواج

انتخاب همسر مناسب یکی از مهمترین دغدغه های هر جوانی است که به یک ازدواج موفق با فرد مورد نظر ختم شود. ازدواج موفق تاثیرات بسیار مهمی در آینده ی زندگی زن و شوهر و به دنبال آن خانواده ی متشکل شده ی حاصل از آن دو دارد. تمامی سرنخ های مربوط به مشکلات زن و شوهر، قبل از ازدواج دیده می شود. بنابراین، مشاوره ازدواج یکی از بهترین اقدامات برای ایجاد خانواده ای سالم است. مشاوره ازدواج به افراد کمک میکند تا بر اساس آن با مهمترین فاکتور های ازدواج آشنا شوند.

مشاوره ازدواج

محققان دریافته اند که مشاوره ازدواج، روشی مفید برای ارتقا بخشیدن مهارت های ارتباطی و مدیریت مشکلات زناشویی در هنگام زندگی مشترک است. افرادی که به دنبال مشاوره ازدواج هستند، دیدگاه واقع بینانه تری نسبت به ازدواج، و تعهد عمیق تری نسبت به یکدیگر دارند. این زوجین نسبت به افرادی که در مشاوره قبل از ازدواج شرکت نکردند، سازگاری بیشتری با زندگی زناشویی دارند. مشاوره ازدواج تنها به قبل از آن ختم نمیشود بلکه برای داشتن یک رابطه ی سالم با شریک زندگی خود این نیاز همچنان احساس می شود و می توان بعد از ازدواج به مشاوره خانواده مراجعه کرد. چه بسا ممکن است رویا‌هایی قبل از ازدواج در ذهن  خود بپرورانید اما بعد از ازدواج به مراد  و مقصود خود نرسید. داشتن یک رابطه ی سالم مهارت است که برای آشنایی با این مهارت بهتر است از مشاوره ازدواج کمک بگیرید.

یادگیری چگونگی برقراری ارتباط و گذر از مشکلات قبل از ازدواج، بسیار آسانتر از یادگیری آن پس از سالها بعد ازدواج است. قبل از ازدواج، زوجین منعطف تر و نرم نر هستند و راحت تر میتوانند مشکلاتی که در آینده ممکن است ایجاد شود را قبل از ازدواج با یکدیگر برطرف کنند. همچنان یاد میگیرند که چگونه با یکدیگر صحبت کنند و به رفتار صحیح با یکدیگر در همان ابتدا عادت میکنند.    

اهداف مشاوره ازدواج چیست؟

 

  1. افزایش مهارت های ارتباطی و مدیریت اختلافات

برقراری ارتباط غلط زوجین با یکدیگر می تواند دلیل اصلی آنها برای مشاوره ازدواج باشد. در مشاوره ازدواج، زن و شوهر  مهارت های خاصی را می آموزند که میتوانند به کمک آن مکالمه های موثرتری با یکدیگر داشته باشند و تعارضات خود را در طول زندگی بهتر مدیریت کنند و این مشاوره مانع رخ دادن برخی چالش ها و مشکلات در زندگی زوجین خواهند شد.

  1. رسیدن به دیدگاه مشترک در مورد پرورش فرزندان، آرمان ها و رویاها در آینده ی زندگی مشترک

اختلافات فرهنگی و تفاوت دیدگاه های عقایدی زوجین در تفاوت خواسته ها و آرزوهای آنها تاثیر گذار است و میتواند در آینده به یک مشکل بزرگ تبدیل شود. مخصوصا نحوه ی تربیت فرزند که امری بسیار مهم است ممکن است با اختلاف نظر های زن و شوهر همراه باشد و فرزند دچار تزلزل اخلاقی شده که پیامد های ناگواری در آینده ی کودک ایجاد می کند.

  1. نسبت به یکدیگر وفادار تر شده و به اعتماد متقابل برسند.

داشتن اعتماد زوجین به یکدیگر یکی از مهمترین ویژگی های زندگی مشترک است. اعتماد امنیت و آرامش را در محیط خانواده ایجاد کرده و به دنبال آن  بستری مناسب برای رشد و شکوفایی تمامی اعضای خانواده فراهم میکند. مشاوره ازدواج در ایجاد اعتماد متقابل زن و شوهر، میتواند نقش بسیار مهمی را ایفا کند.

  1. پشتیانی کردن زوجین از یکدیگر در سختی ها برای رسیدن اهداف شخصی یکدیگر

محبت بین زن و شوهر با حمایت و پشتیبانی کردن یکدیگر در مشکلات زندگی، بیشتر میشود. زمانی که  زوجین برای رسیدن به اهداف یکدیگر حامی یکدیگر باشند به طور غیر مستقیم فرزندان آموزش خواهند دید که از یکدیگر و پدر و مادر خود حمایت کنند. در خانواده هایی که حمایت و پشتیبانی پر رنگ تر است، زمینه ی رسیدن به اهداف نیز هموار تر است و در این خانواده افراد موفق تری  تربیت خواهند شد.

  1. تقویت قدرت حل مساله و تصمیم گیری

با وجود این که تمامی زیر ساخت های خانواده صحیح و بی نقص باشد، محیط خانواده آرام و بی نقص نخواهد بود بلکه در آن اتفاقات ناگواری هم رقم خواهد خورد که  برای مواجه ی صحیح با آن زن و شوهر  به داشتن قدرت تحلیل و تصمیم گیری نیاز دارند. تصمیم گیری صحیح موجب می شود تا آرامش خیال زن و شوهر را برهم نزند و خانواده را به انزوا نکشاند در مشاوره  ازدواج علاوه بر اینکه با نحوه ی چگونگی ایجاد زیر بنای قوی برای تشکیل خانواده آشنا می شوید بلکه مهارت های تصمیم گیری صحیح را نیز آموزش خواهید دید.

حتما بخوانید
مشاوره ازدواج آنلاین

مشاوره ازدواج

 

به طور کلی در این مقاله سعی داشتیم تا افراد مجرد و خانواده های آنها را با مشاوره ازدواج آشنا کنیم ولی به عنوان سخن پایانی باید به این مورد اشاره کنیم که شاید قبل از ازدواج هزینه های بالایی صرفا برای شروع زیبا زندگی مشترک عروس و داماد خرج شود، اما متاسفانه خیلی از خانواده ها هزینه ای صرفا برای مشاوره های قبل از ازدواج در نظر نمیگیرند و یا به طور کلی با آن آشنایی ندارند؛ چه بسا مشاوره قبل از ازدواج برای تداوم زندگی مشترک عروس و داماد به همراه آرامش است. شما میتوانید به جای پرداختن هزینه های جانبی قبل از ازدواج بخشی از آن را پس انداز کنید و با هزینه کردن در مشاوره ازدواج، داشتن خانواده ی سالم با زیر ساخت های قوی را در آینده تضمین کنید. می توان برای صرف جویی در وقت و همچنین هزینه ی کمتر از مشاوره انلاین نیز استفاده کنید.

Rate this post

درمان مشکلات زناشویی

مشاوره ازدواج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *