مشاوره جنسی

مشاوره جنسی یا مشاوره مسائل زناشویی نوعی از بحث و گفت و گوی درمانی است که برای همراهی به افراد یا زوج هایی طراحی شده است که اختلالات فیزیکی ، روانی ، شخصیتی یا رابطه ای آن ها بر رضایت شان از رابطه های جنسی تاثیر گذاشته باشد.

در حقیقت مقصود مشاور جنسی کمک به افراد برای غلبه بر مسئله های های جسمی و احساسی آن هاست تا بتوانند زندگی مطلوب و بهتری در رابطه جنسی داشته باشند. مراجعه کننده های مشاوره خانواده به طور معمول در دفتر مشاور حاضر آماده می شوند. و امکان این را دارد تنها یکی از زوج ها برای شرکت در جلسه ها انتخاب شوند. فرکانس و طول مدت جلسه قاعدتاً به مراجعه کننده و نوع مشکل او بستگی دارد.

احساس نگرانی و اضطراب برای مراجعه کننده در رو به رو شدن با مشاوره جنسی امری بسیار طبیعی بشمار می رود و به خصوص در اولین برخورد و بازدید , بسیاری از مردم با صحبت کردن درباره مسئله های جنسی مشکل دارند ، برای همین بحث در مورد آن با غریبه ای که او را نمی شناسند و در اولین جلسه احتمال دارد ناخوشایند باشد.

اما در عین حال ، اغلب مشاوره های جنسی این را موضوع را تشخیص داده اند و سعی بر این مسئله دارند تا شرایطی را به طور کامل فراهم کنند که مراجعه کننده احساس بهتر و راحت تری داشته باشد. اغلب آنها با سوال هایی درباره سلامت ، سابقه فعالیت ، آموزش ‌، عادت روزمرگی ها و نگرانی های جنسیتی خاص مراجعه کننده با این موضوعات صحبت را آغاز خواهد کرد. مراجعه کننده ها نیز باید به این موضوع آگاه باشند که در هرکجای جلسه ها که احساس ناخوشایندی داشته اند می توانند آن را متوقف کنند و درباره این معضل و اختلال با مشاور جنسی خود صحبت کنند.

 

درمان اختلالات جنسی با مشاوره جنسی

قطع به یقین می توان معتقد بود شخصی که ازدواج نکرده است. هیچ وقت اطلاعات کاملی درباره رابطه جنسی و دانستنی های ارتباط زناشویی ندارد و از آن طرف طول مدت مطالعات جدید گزارش شده است .که بیش از 40% زنان و بیش از 30% مردان دچار مشکلات و اختلال های جنسی هستند. و در طول اوقات زندگی خود دست کم یکی از اختلال های جنسی را تجربه می کنند .که این مشکلات را می توان با مشاوره جنسی و با بررسی دقیق ریشه اختلال آن را درمان کرد. و شخص را دوباره به یک رابطه جنسی مطلوب و به صرفه باز گردانده می شود و اگر شخص به دنبال درمان این نوع اختلال نباشد؛ دائماً باید با معقوله ای به نام داشتن یک رابطه جنسی خوب خداحافظی کند.

حتما بخوانید
اختلال ارگاسم | عوامل موثر در مشکل ارگاسم کدام اند؟ و چگونه درمان می شود؟

اختلالات جنسی در چه مواردی نیاز به مشاوره جنسی پیدا می کنند ؟

 • اختلال نعوظ در رابطه جنسی
 • انزال زودرس
 • فاقد دسترسی به ارگاسم
 • مازوخیسم یا همان خود آزاری جنسی
 • سادیسم یا دگر آزاری جنسی
 • پدوفیلی یا کودک آزاری
 • بی رغبت جنسی
 • رغبت جنسی بیش از حد
 • کاهش اعتماد به نفس در رابطه جنسی
 • هوس های جنسی صدمه رسان
 • مقاربت های دردناک
 • اعتیاد به خود ارضایی

 

 

دلیل اختلالات جنسی؟

هیچ موقع نمی توان این موضوع را صریح بازگو کرد که هر موقع یک رویداد مشخصی رخ داده شود ، شخص دچار اختلالات جنسی خواهد شد. اما می توان گفت که در زمینه اختلالات جنسی هم چون خود آزاری جنسی و یا کودک آزاری و یا … چگونه به وجود می آید و این زمینه ها چگونه تقویت می شوند. با کمک یک درمانگر و مشاوره جنسی می توان دلایل ایجاد این گونه اختلالات را یافت.

 

دلایل فرهنگی :

اغلب اختلالات جنسی ریشه در فرهنگ خانواده ها دارد و یکی از بزرگ ترین عامل ها این است .که اختلالات جنسی به وجود می آید و کم کم در شخصیت فرد رشد می کند آن است .که در محیط خانواده هیچ گونه آموزشی به جوانان و یا حتی نوجوانان داده نمی شود .

 

تشویش های فکری و مشغله ای:

در دنیای امروزی و با تشویش های فکری که هر کس در طی روز می تواند با آن ها درگیر باشد ، داشتن یک رابطه جنسی خوب می تواند فرد را از هر لحاظ روحی احیا و دوباره سازی کند ولی بعضی اوقات این دغدغه های فکری سبب می شود تا شخص در رابطه های جنسی با زوج خود ، بی رغبت و علاقه نشان بدهد . همه زوج ها معتقد هستند که رابطه جنسی طبیعتاً یک عمل جسمی نیست و در اصل یک رابطه جنسی خوب حاوی در هم آمیخته شدن روح افراد با یک دیگر می باشد و نمی توان بدون این که فکری معطوف در رابطه جنسی داشت ، چه خود شخص چه زوج او به اوج یک لذت جنسی برسند.

استراتژی های ارتباطی: 

شخص مراجعه کننده باید بتواند درخواست کننده یا نیاز جنسی خود را بدون شرم با شریک جنسی خود مطرح کند. برای این امر آن ها باید این سلسله مراتب ها را به طور کلی و دقیق تمرین کنند.

حتما بخوانید
مشاوره ازدواج چیست و چه مزایایی دارد

موفقیت در جلسه های مشاوره جنسی به مقدار تعهد مراجعه کنندگان در انجام تکلیف ها و عمل جریان های پیشنهاد داده شده بستگی دارد. اگر آن ها توجه و تلاش کافی را در این موردها به خرج بدهند به احتمال قوی به هدف جنسی مشروع خود در رو به رو شدن با شریک جنسیشان دست پیدا خواهند کرد.

Rate this post

درمان مشکلات جنسیدرمان مشکلات زناشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *