مشاوره رایگان

کمک برای مسائل ذهنی، عاطفی ، معنوی یا روابط ممکن است دشوار باشد. ما در کلینیک تخصصی مشاوره حال خوب تصمیم داریم در این مقاله به مشاوره رایگان مسائل مختلف فردی، خانواده و اجتماعی بپردازیم. شما با مطالعه کامل این یادداشت می‌توانید به جواب خیلی از سوالات خود برسید و اگر نیاز به مشاوره کامل تر داشتید، می توانید با مراجعه به قسمت مشاوره آنلاین سایت با کارشناسان خبره مشاوره برای هرگونه مشکل خود در ارتباط باشید.

چگونه مشاوره رایگان به افراد کمک می کند؟

مشاوره رایگان به افراد کمک می کند تا:

 • مشکلات را دقیقاً مشخص کنند
 • جنبه هایی از مشکلاتی را که ممکن است با مشاوره رایگان بهبود یابند را درک کنند.
 • الگوهای تفکر منفی یا غیرمنطقی را که به احساس ناامیدی و درماندگی کمک می کنند، شناسایی کرده و چشم انداز مثبت تری ایجاد کنند.
 • افکار و رفتارهایی را که باعث ایجاد یا حفظ سلامت روحی و روانی می شوند، کاوش کنید.
 • احساس کنترل و لذت در زندگی را دوباره بدست آورید.
 • حمایت خانواده و دوستان را بدست آورید.
 • با مشاوره رایگان فردی برای مشکلات زندگی راه حل پیدا کنید.
 • نقاط قوت شخصی و چگونگی استفاده از این نقاط قوت را برای تقویت در حل مسائل دیگر زندگی کشف کنید.

مشاوره رایگان فردی به مردم این فرصت را می دهد تا عواملی را که در مشکلات آنها نقش دارد شناسایی کرده و با مسائل روانی، رفتاری، بین فردی و موقعیتی این مشکلات کنار بیایند.

افسانه های مربوط به مشاوره

مشاوره نشانه ضعف است. این جمله کاملا غاط است. هیچ چیز فراتر از حقیقت نیست. پرداختن به مناطق مشکل ساز و بررسی احساسات دردناک شجاعت می خواهد و ورود به مشاوره اولین قدم برای حل مشکلات است.

مشاوره فقط برای افرادی است که مشکلات عاطفی جدی دارند. این جمله نیز غلط است. هر انسانی به یک مشاوره رایگان نیاز دارد با هر شخصیت و هر روحیاتی. مشاوره به شما کمک خواهد کرد که احساسات و روحیات فردی خود را بهتر بشناسید و آنها را برای حل بهتر مشکلات به کار بگیرید. مشاوره خانواده جز مسائلی است که این روزها افرادی زیادی را به سمت یک مشاور با تخصص می کشاند.

افرادی وجود دارند که درک علایق و احساسات خود دچار دوگانگی هستند و نمی‌توانند تصمیم درستی را برای هدف و آینده بگیرند. انتخاب رشته مورد علاقه، شغل ،تصمیم برای ازدواج، رفتار با همسر آینده، طرز تربیت فرزندان و همه اینها می‌تواند با مشاوره شفاف سازی شود. انواع مشاوره را به صورت رایگان می‌توان بررسی نمود مانند مشاوره رایگان خانواده ، مشاوره رایگان فردی ، مشاوره رایگان افسردگی ، مشاوره رایگان روانشناسی و غیره. ما در این مقاله بررسی انواع این مشاوره‌ها خواهیم پرداخت.

خانواده درمانی / مشاوره خانواده رایگان چیست؟

خانواده درمانی یا مشاوره خانوادگی رایگان نوعی درمان است که برای پرداختن به موضوعات خاص موثر بر سلامت و عملکرد یک خانواده طراحی شده است. این می تواند برای کمک به خانواده در طی یک دوره دشوار، یک انتقال مهم و یا مشکلات روحی یا رفتاری در اعضای خانواده مورد استفاده قرار گیرد.

خانواده درمانی رایگان می تواند از تکنیک ها و تمرینات شناختی درمانی، رفتار درمانی، درمان بین فردی یا انواع دیگر درمان فردی استفاده کند. مانند سایر روشهای درمانی، روشهای استفاده شده به مشکلات خاصی که مشتری یا مراجعان با آن روبرو هستند بستگی خواهد داشت.

مشکلات رفتاری یا عاطفی در کودکان دلایل عمده مراجعه به یک خانواده به کلینیک حال خوب زندگی است. مشکلات کودک باید در چارچوب مشاوره خانواده به آنها پرداخته شود.

لازم به ذکر است که در خانواده درمانی یا مشاوره، اصطلاح “خانواده” لزوماً به معنای خویشاوندان خونی نیست. در این زمینه، “خانواده” هر کسی است که “در زندگی فرد نقش حمایتی طولانی مدت دارد، که ممکن است به معنای روابط خون یا اعضای خانواده در یک خانه نباشد”

طبق گفته مددکاران اجتماعی بالینی متداول ترین انواع خانواده درمانی هستند:

ساختاری: درمان ساختاری بر تنظیم و تقویت سیستم خانواده متمرکز است تا اطمینان حاصل کند که والدین نقش کنترل کننده خانواده را عهده دار هستند. کودکان و بزرگسالان مرزهای مناسب برای ساختار خانواده را تعیین می کنند. در این شکل از درمان، درمانگر برای مشاهده و یادگیری و تقویت توانایی آنها در تقویت روابط خانواده، از این نوع مشاوره رایگان خانواده استفاده می‌نمایند.

سیستمیک: مدل سیستمیک به نوعی از درمان اشاره دارد که بر ارتباطات ناخودآگاه و معانی رفتارهای اعضای خانواده متمرکز است. درمانگر در این روش درمانی نقشی خنثی و دور را عهده دار است و به اعضای خانواده اجازه می دهد تا به عنوان یک خانواده در مسائل و مشکلات خود عمیق تر فرو روند.

استراتژیک: این شکل از درمان کوتاه تر و مستقیم تر از موارد دیگر است، که در آن درمانگر تکالیف را به خانواده اختصاص می دهد. این تکالیف در نظر گرفته شده است تا با ارزیابی و تنظیم نحوه ارتباط و تصمیم گیری خانواده ، نحوه تعامل اعضای خانواده را تغییر دهد. درمانگر در این نوع درمان کانون قدرت را در اختیار دارد، که به سایر اعضای خانواده که ممکن است معمولاً آنقدر قدرت ندارند اجازه ارتباط موثرتر را می دهد.

هدف مشاوره خانواده رایگان چیست؟

به طور خلاصه، هدف از خانواده درمانی این است که برای بهبود هرگونه مشکل روحی، عاطفی یا روانی که خانواده شما را از هم پاشیده است ، با هم همکاری کنید.

برای هدایت یک خانواده به سمت زندگی سالم، مشاوران قصد دارند تا در بهبود ارتباطات ، حل مشکلات خانوادگی ، درک و رسیدگی به شرایط خانوادگی و ایجاد یک محیط خانه با عملکرد بهتر به افراد کمک کنند.

حتما بخوانید
تعریف درونگرایی و ویژگی های افراد درونگرا چیست؟

اهداف خانواده درمانی به مشکلات ارائه شده توسط مشتری بستگی دارد. به عنوان مثال،

اهداف ممکن است بر اساس سناریوهای زیر متفاوت باشند:

 • یکی از اعضای خانواده از اسکیزوفرنی یا روان پریشی شدید رنج می برد: هدف کمک به سایر اعضای خانواده در درک این اختلال و سازگاری با تغییرات روانی است که بیمار ممکن است متحمل شود.
 • مشکلات ناشی از مرزهای بین نسلی، مانند زمانی که والدین در خانه ای با مادربزرگ و پدرربزرگ زندگی می‌کنند، یا فرزندان توسط پدربزرگ و مادربزرگ تربیت می شوند: هدف این است که ارتباطات را بهبود بخشید و به اعضای خانواده کمک کنید مرزهای سالم تعیین کنند.
 • خانواده هایی که از هنجارهای اجتماعی خارج می شوند: اهداف در اینجا همیشه رفع مشکلات داخلی خاصی نیست، اما ممکن است اعضای خانواده برای کنار آمدن با عوامل بیرونی مانند نگرش های اجتماعی به کمک مشاوره رایگان خانواده احتیاج داشته باشند.
 • اعضای خانواده که از نژادهای مختلف، فرهنگی یا مذهبی می آیند: هدف این است که به اعضای خانواده در درک بیشتر از یکدیگر و ایجاد روابط سالم کمک کنیم.
 • یکی از اعضا در حال رنج و آسیب است و یا درمان وی در درمان فردی تضعیف می شود: هنگامی که یکی از اعضای خانواده با احساس مثل اخراج روبرو می شود یا حمایت محدودی از اعضای دیگر خانواده دریافت می کند، هدف تسهیل افزایش همدلی و درک بیشتر برای افراد خانواده و خانواده است. برای ادامه درمان از آنها حمایت کنید.
 • به نظر می رسد مشکلات بیمار به طور جدایی ناپذیری با مشکلات سایر اعضای خانواده گره خورده است: در مواردی که این مشکل یا مشکلات ریشه ای عمیق در مشکلات سایر اعضای خانواده داشته باشد، هدف این است که به هر یک از مسائل کمک کننده پرداخته و اثرات این الگو را حل یا کاهش دهیم.
 • یک خانواده ترکیبی (به عنوان مثال خانواده ناتنی): خانواده های ترکیبی می توانند از مشکلات منحصر به شرایط خود رنج ببرند. در خانواده های ترکیبی، هدف از خانواده درمانی رایگان تقویت درک و تسهیل تعاملات سالم بین اعضای خانواده است.

مشاوره رایگان فردی

درمان فردی فرایندی مشترک بین یک درمانگر و یک فرد تحت درمان است. اهداف مشترک درمان می تواند القا تغییر یا بهبود کیفیت زندگی باشد. افراد ممکن است برای کمک گرفتن در حل مواردی که به سختی می توان با آنها روبرو شد، به دنبال درمان باشند. به درمان فردی، مشاوره فردی ، روان درمانی ، روان درمانی اجتماعی، گفتاردرمانی نیز گفته می شود.

مشاوره رایگان فردی می تواند به افراد کمک کند تا از موانع رفاه خود عبور کنند. این می تواند احساسات مثبت مانند دلسوزی و عزت نفس را افزایش دهد. افراد تحت درمان می توانند مهارت هایی را برای مدیریت شرایط دشوار ، تصمیم گیری سالم و رسیدن به اهداف یاد بگیرند. برخی از افراد حتی برای رشد خود به درمان مداوم مراجعه می کنند.

چه زمانی بهتر است که به دنبال درمان باشید؟

اگر مسئله ای باعث پریشانی یا اختلال در زندگی روزمره شود، می تواند زمان مراجعه به درمان باشد. پریشانی می تواند به معنای افکار، احساسات، رفتارهای منفی یا حتی یک احساس بدنی مانند درد یا خستگی باشد. مهم است که قبل از مراجعه به درمان تا شدید شدن علائم منتظر نمانید. اگر اغلب ناراضی هستید یا احساس ناراحتی و ناامیدی نسبت به موضوعات زندگی خود دارید ، ممکن است بهترین کار این باشد که به دنبال درمان باشید. اگر نمی توانید روی کار یا مدرسه تمرکز کنید، اعتیاد را تجربه کنید یا احساس آسیب به خود یا شخص دیگری کنید، درمان نیز می تواند به شما کمک کند.

برخی از افراد ممکن است از درمان خودداری کنند و دلایل زیادی برای این امر وجود دارد.

برخی از این دلایل عبارتند از:

 • احساس شرم هنگام صحبت درباره گذشته به من صدمه می زند
 • نمی خواهم تصدیق کنم که هر چیزی اشتباه است
 • ترس از این که بحث در مورد درمان محرمانه نماند
 • مسائل مربوط به پول

با این حال، آمارهای موسسه ملی بهداشت روان (NIMH) نشان می دهد که موارد بهداشت روان در ایالات متحده رایج است. در حقیقت ، از هر 5 بزرگسال 1 نفر ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. ممکن است به یاد داشته باشید که درمانگران افراد حرفه ای آموزش دیده ای هستند که پشتیبانی می کنند و رازداری را حفظ می کنند. آنها عادت دارند که به افراد کمک کنند.

با مشاوره رایگان فردی یک درمانگر آموزش دیده می تواند به افراد در ایجاد تغییر در سبک زندگی کمک کند. آنها همچنین می توانند به شناسایی علل اصلی علائم کمک کرده و راهکارهایی برای تغییر افکار و رفتارهای ناخواسته ارائه دهند. درمان می تواند افراد را به مهارت های مدیریت علائم، کاهش استرس و بهبود کیفیت زندگی مجهز کند.

مشاوره رایگان افسردگی

افسردگی یکی از شایع ترین بیماری های روحی در کل جهان است. طبق آخرین آمار، فقط بیش از 17 میلیون بزرگسال در ایالات متحده با افسردگی زندگی می کنند. افسردگی بر تمام سنین ، گروه های اقتصادی و قومی تأثیر می گذارد. از اتاق هیئت مدیره تا کلاس ، هیچ کس در برابر تأثیرات این بیماری مصون نیست . افسردگی یک بیماری مزمن است که نیاز به درمان از طریق مشاوره رایگان افسردگی دارد. فرد مبتلا به افسردگی نمی تواند به تنهایی از آن خارج شود. خبر خوب این است که بسیاری از درمان های موثر برای افسردگی وجود دارد و محققان در حال توسعه درمان های جدید هستند.

حتما بخوانید
بیش فعالی در کودکان به چه معنا است؟

علی رغم این واقعیت که افسردگی بسیار شیوع دارد و بسیاری از درمان های موثر برای این اختلال وجود دارد، اما بسیاری از افراد کمک از مشاوره افسردگی نمی گیرند. تحقیقات نشان می دهد که کمتر از 30 درصد افراد مبتلا به افسردگی تحت درمان قرار می گیرند.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا افراد به دنبال درمان افسردگی نیستند. اگرچه ما از نظر تغییر در درک عمومی از افسردگی راهی طولانی را طی کرده ایم، اما هنوز یک ننگ در رابطه با این اختلال وجود دارد. طبق اتحاد ملی بیماری های روانی (NAMI) ، بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی هنوز در مورد مسکن، اشتغال و موارد دیگر مورد تبعیض قرار می گیرند.

دلیل دیگر عدم مراجعه افراد به مراکز مشاوره این است که علائم را تشخیص نمی دهند. غم و اندوه تنها علامتی نیست که می توانید با افسردگی دست و پنجه نرم کنید. برخی از علائم این بیماری کاملاً غافلگیر کننده یا ظریف است.

در اینجا برخی از رایج ترین علائم افسردگی ذکر شده است

 • مشکل در تصمیم گیری. هنگامی که افسرده هستید ، تصمیم گیری حتی ساده نیز بسیار دشوار است. چیزهای کوچکی که به طور معمول به آنها فکر نمی کنید سخت می شوند – مانند تصمیم گیری در مورد صبحانه خوردن.
 • مشکلات جسمی غیرقابل توضیح. مواردی مانند درد مزمن و معده درد بدون دلیل جسمی می تواند نشانه افسردگی باشد.
 • خلق و خوی تحریک پذیر، علامت شایع افسردگی به ویژه در کودکان و نوجوانان است که نیاز به مشاوره رایگان افسردگی دارد.
 • احساس پایداری غم و اندوه. احساس خرد کننده غم و اندوه که پس از دو هفته از بین نرود، می تواند نشانه افسردگی باشد. همه گاه و بی گاه احساس غم می کنند. با این حال، با افسردگی، احساس غم و اندوه مانع انجام کارهایی می شود که به طور معمول انجام می دهید، مانند رفتن به محل کار.
 • انزوای اجتماعی. افسردگی می تواند باعث شود شما از دوستان و خانواده جدا شوید. افراد مبتلا به افسردگی ممکن است دور و منزوی به نظر برسند.
 • احساس ارزشمندی. افسردگی باعث می شود که ارزش شخصی کاهش یابد و مشاوره رایگان افسردگی می تواند در ارتقای عزت نفس کمک کند.
 • خستگی هنگامی که افسرده هستید، حتی یک اعمال جزئی نیز می تواند باعث خستگی مفرط شود. افسردگی باعث می شود حتی صبح از تخت خارج نشوید.
 • علاقه ای به فعالیتهای لذت بخش ندارید. با افسردگی، دیگر اهمیتی برای انجام فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردید، ندارد.
 • افزایش یا کاهش وزن قابل توجه. آیا اخیراً وزن زیادی از دست داده اید؟ شاید دیگر از غذا خوردن لذت نبرید. کمبود اشتها در افسردگی شایع است، که می تواند باعث کاهش وزن شود. برعکس، افسردگی می تواند باعث پرخوری برخی از افراد شود و منجر به افزایش وزن شود.
 • بی قراری یا تحریک. افسردگی گاهی باعث تحریک و بی قراری می شود. این احساسات می تواند آرامش و خواب را سخت کند.
 • سستی عقب ماندگی روانی-حرکتی یکی از نشانه های افسردگی است. عقب ماندگی روانی-حرکتی می تواند باعث کندی حرکت فرد نسبت به حالت طبیعی شود. ممکن است انجام وظایف بیشتر طول بکشد. عقب ماندگی روانی-حرکتی همچنین می تواند بر گفتار تأثیر بگذارد ، همچنین باعث می شود فرد کندتر صحبت کند. برای این مشکل نیاز است با یک مشاور متخصص در ارتباط باشید.

مشاوره رایگان روانشناسی

انجمن روانشناسی آمریکا، بزرگترین سازمان علمی و تخصصی روانشناسان در ایالات متحده، مشاوره روانشناسی را به این شکل تعریف می كند ” مشاوره روانشناسی رایگان به نگرانی های بهداشت عاطفی، اجتماعی، شغلی، مدرسه و جسمی می پردازد كه افراد در مراحل مختلف زندگی خود دارند. ” این کار تعاملاتی را که فرد ممکن است با خانواده، سازمان ها یا گروه هایی که با آنها معاشرت می کند روبرو می کند.

هدف از مشاوره روانشناسی رایگان چیست؟

مشاوره روانشناسی یک تخصص در روانشناسی حرفه ای است که تمرکز خود را بر تسهیل عملکردهای شخصی و بین فردی در طول زندگی حفظ می کند. این تخصص توجه ویژه ای به نگرانی های عاطفی، اجتماعی، شغلی، آموزشی ، بهداشتی ، توسعه ای و سازمانی دارد.

عملکرد روانشناسی مشاوره طیف وسیعی از اقدامات حساس به فرهنگ را در بر می گیرد که به افراد کمک می کند تا رفاه خود را بهبود بخشند، از پریشانی و ناسازگاری جلوگیری کنند، بحران ها را برطرف کنند و توانایی عملکرد بهتر زندگی خود را افزایش دهند. با توجه به توجه به مسایل رشد طبیعی و مشکلات مرتبط با اختلالات جسمی، عاطفی و روانی، تخصص دارای دیدگاه منحصر به فردی در زمینه های روانشناسی مبتنی بر عمل گسترده تر است.

روانشناسان مشاوره روانشناسی به افراد در هر سنی و از هر زمینه فرهنگی در دو محیط فردی و گروهی خدمت می کنند. آنها همچنین به طور منظم با سازمان هایی مشورت می کنند که بدنبال افزایش کارایی یا رفاه اعضای خود هستند.

مداخلات استفاده شده توسط روانشناسان مشاوره ممکن است کوتاه یا طولانی مدت باشد. آنها غالباً مختص به مسئله و هدفمند هستند. این فعالیتها بر اساس فلسفه ای انجام می شود که تفاوتها و تنوع فردی را ارزیابی می کند و بر پیشگیری، توسعه و سازگاری در طول عمر تأکید دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *