مشاوره شغلی

در مبحث مشاوره شغلی , اکثراً به دنبال یک کار مد نظر در حرفه خودشان است اما با توجه رشته و مهارتی که دارند نمی دانند به دنبال چه شغلی بروند که بتواند به زمینه کاریشان سازگاری داشته باشد , گسترش حرفه ‌ایی شما یک عمل جریان همیشگی است که شما باید بدانید یا خیر.

در واقع توانایی از زمان شروع تولد شما به وجود می آید , عامل های زیادی بر پیشرفت حرفه ‌ایی شما تاثیر گذاشته شده است که از جمله آن ها را می ‌توان به اشتیاق ، توانایی ، ارزش ‌ها ، شخصیت‌ ، زمینه‌ های خانوادگی و شرایط شما اشاره نمود. مشاوره شغلی یک عمل جریانی است که به شما این کمک را می ‌کند تا هم خودتان و هم جریان کسب و کارتان را با یک هدف و تصمیم ‌گیری ‌های حرفه‌ ایی ، تحصیلی و زندگی خود را بشناسید و درک کنید.

گسترش کاری و یا همان شغلی بالا تر از تصمیم‌ گیری در اساس رشته تحصیلی و شغلی است که هنگام تحصیل کردن می خواهید آن را کسب کنید. این یک عمل جریان همیشگی هست! به این معنا است که شما در طی طول زندگی تان تغییر خواهید کرد ، شرایط ها عوض خواهند شد و به طور به هم متصل شده باید درباره حرفه و زندگی خود اراده دو چندانی را بکنید.

هدف از مشاوره شغلی فقط در این نیست که بتوانید همه تصمیم گیری‌ های مورد نیاز در حال حاضر خود را در نظر بگیرید ، یا یک انتخاب کردن شغل خوب و ارزشمندی را داشته باشید ، بلکه این علم و تَبَحر کافی در اختیارتان گذاشته می شود تا بتوانید برای موفقیت و وضعیت و موقعیت های مهم و زندگی و همین طور آینده خود بهترین تصمیم گیری ها در عرصه های گوناگون زندگی خود داشته باشید.

 

مشاوره شغلی چه کمک هایی به شما می کند؟

 

مشاور شغلی شما:

  • به طور مطلق به شما کمک می‌ کند تا بفهمید که چه شخصی هستید و از تحصیلات ، حرفه و زندگی تان چه می‌خواهید.
  • فردی است که با شما درباره تفکر ، احساسات ، آرمان ها و تشویش ‌هایتان در مورد انتخاب ‌های حرفه ‌ایی و تحصیلی صحبت می‌کند و به شما کمک می‌کند تا از افکارات و همین طور از احساسات خود سر در بیاورید ، آن ها را ساماندهی کنید و به آن ها معنا ببخشید.
  • شما را همراهی می کند تا عوامل تاثیر گذار بر گسترش حرفه ‌ایی خود را بهتر بشناسید ، هم چنان به شما کمک می ‌کند تا علاقه ‌مندی ، توانایی و ارزش ‌های خود را برآورد کنید.
  • به شما کمک می‌کند تا منشا اطلاعاتی حرفه ایی خود را آشکار کنید.
  • به شما کمک می‌کند تا مرحله ‌های بعدی خود را تعیین کرده و برنامه‌ ایی برای دسترسی به هدف های خود ایجاد کنید.

چه کسانی به این نوع از مشاوره نیاز دارند؟

مشاوره شغلی فقط مختص انتخاب شغل نیست ، از آن جا که گسترش حرفه‌ ایی یک عمل جریان همیشگی است ، مشاوره شغلی امکان این را دارد برای هر کسی از جمله دانشجویان ترم اول و یا حتی در ترم و سال های بعدی ، جوانان ، سالمندان و یا فارغ‌ التحصیلان مناسب باشد. هر چند که شما قبلا اراده خود خواسته ایی را درباره آینده ‌خود آغاز کرده ‌اید ، اما مشاوره شغلی به شما کمک می کند تا بهتر خود را برای مراحلی از زندگی خودتان را آماده کنید! پیشنهاد داده می شود که همه دانشجویان سال اول با مشاور حرفه‌ای ملاقات کنند.

 

مشاوره شغلی آنلاین

قاعدتاً مناسب ترین و به صرفه ترین نوع مشاوره شغلی مشاوره حضوری است. زیرا ، مشاور می تواند شناخت بهتر و دقیق تری از شما و سلیقه ها و علاقه های شما داشته باشد همچنین، انجام امتحان های خود شناسی به صورت حضوری اثر بخش تر هستند.

اما اگر شما از آن دسته اشخاصی هستیدکه تمایل آن را ندارید حضوری به مطب مشاور بروید می توانید از مشاوره آنلاین یا تلفنی بهره برداری کنید ، که امروزه مشاوره آنلاین به دلیل واجد نرم افزار های منحصر , کار را برای شما راحت تر کرده است. در مورد هایی که احتمال مشاوره آنلاین وجود نداشته باشد ، مشاوره شغلی تلفنی هم یک راه دیگه ایی است. در این موارد هم مشاور و هم مشورت کننده باید تمرکز کافی را داشته باشد و واجد یک کاغذ و خودکار برای هر دو طرف از ضروریات است.

 

تاثیر مشاوره شغلی در مشخص کردن تیپ های رغبت در جهت انتخاب شغل مناسب

یکی از عامل های مهم برای استحکام شغلی و هم خوانی شغلی با ارزش ها و توقعات درونی خود شخص است. یعنی این که این فرد ترجیح می دهد در چه فضای های کاری و با چه استیل های کاری فعالیت کند. اگر شغلی که شخص انتخاب می کند و با ذائقش سازگاری نداشته باشد به مرور زمان سبب فرسایش ذهنی و جسمی خود شخص شده و به همان نسبت راندمان پایین می آید. هر تیپ شخصیتی مناسب با مجموعه ایی از شغل های خاص است. یکی از رویداد هایی که در جلسه های مشاوره شغلی انجام داده می شود ، همین مشخص کردن تیپ شخصیتی فرد و توصیه ی شغل های مناسب با آن است

 

مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *