مشاوره شغلی

در دنیای مدرن امروزی که سرعت پیشرفت در آن بسیار بالاست. شغل ها تنوع زیادی پیدا کرده و مشاغل جدیدی هم به وجود آمده است .در این میان افرادی هستند که نمیدانند در چه زمینه ای استعداد و علاقه دارند و گاها تعداد زیادی از افراد جامعه شغل خانوادگیشان را ادامه میدهند. اما در آن استعداد و یا علاقه ندارند . در این گونه موارد بیشتر افراد از شغلی که دارند راضی نیستند و دائم در حال شکایت هستند . و بدتر از آن نمیدانند اگر این کار را نکنند، به چه کاری علاقه دارند ؟ در اینجا نقش مشاوره شغلی پر رنگ میشود، شما با کمک گرفتن از مشاوره شغلی میتوانید پاسخ تمام سوالات خود را بگیرید وشغل مناسب خودرا پیداکنید و در راهی قدم بگذارید و در آن فعالیت داشته باشید که مطابق با روحیه ، علاقه و استعدادهای شماست تا بتوانید از این سردرگمی رها شوید.

مشاوره شغلی چه کمک هایی به شما می کند؟

هدف از مشاوره شغلی فقط در این نیست که بتوانید همه تصمیم گیری‌ های مورد نیاز در حال حاضر خود را در نظر بگیرید ، یا انتخاب کردن شغل خوب و ارزشمندی را داشته باشید ، بلکه این علم و آگاهی کافی در اختیارتان گذاشته می شود تا بتوانید برای موفقیت و وضعیت و موقعیت های مهم زندگی و همین طور آینده خود بهترین تصمیم ها را در عرصه های گوناگون زندگی خود بگیرید.

 • به طور کلی به شما کمک می‌ کند تا بفهمید که از چه نوع تیپ شخصی هستید.
 • از تحصیلات ، حرفه و زندگی تان چه می‌خواهید
 • فرد مشاور با شما درباره تفکر ، احساسات ، آرمان ها علاقه مندی ها، توانایی هایتان با شما صحبت می‌کند.
 • به شما کمک می‌کند تا از افکارات و همین طور از احساسات خود سر در بیاورید ، آن ها را ساماندهی کنید و به آن ها معنا ببخشید.
 • شما را همراهی می کند تا عوامل تاثیر گذار بر گسترش کسب و کارتان را بهتر بشناسید.
 • به شما کمک می‌کند تا مرحله ‌های بعدی خود را تعیین کرده و برنامه‌ ایی برای دسترسی به هدف های خود تنظیم کنید.

چه کسانی به این نوع از مشاوره نیاز دارند؟

گرفتن مشاوره شغلی مختص به شخص یا رده سنی و موقعیت اجتماعی خاصی نیست هر کسی که احساس رضایت شغلی ندارد و مدارم در طول زندگی خود احساس میکند استعدادهای خود را نمیشناسد و یا آنها را نادیده میگیرد میتواند از مشاوره شغلی بهره بگیرد. همچنین افرادی که دائما در حال تغییر شغل هستند و به از این شاخه به آن شاخه میروند بسیار به مشاوره شغلی نیاز دارند. زیرا در هرکاری که پا میگذارند بعد از مدتی به دلایل مختلف آن را رها میکنند و به سراغ کار دیگری میروند. این گونه افراد هیچ وقت نه شغل دارند و نه در مسیر پرورش استعدادهایشان قدم بر میدارند زیرا ذهن آنها همواره درگیر تصمیم های غلط درباره شغل آیندشان است .در صورتی که به سادگی میتوانند با استفاده از راهنمایی های مشاوره شغلی بدانند چه شغلی مناسب آنهاست تا بتوانند به صورت دائم در یک شغل باقی بمانند و احساس رضایت داشته باشند.

حتما بخوانید
چگونه استرس طولانی مدت کودک خود را در زمان کرونا کاهش دهیم؟

مشاوره شغلی آنلاین

قاعدتاً مناسب ترین و به صرفه ترین نوع مشاوره شغلی مشاوره حضوری است. زیرا ، مشاور می تواند شناخت بهتر و دقیق تری از شما و سلیقه ها و علاقه های شما داشته باشد همچنین، انجام امتحان های خود شناسی به صورت حضوری اثر بخش تر هستند.

اما اگر شما از آن دسته اشخاص هستید که تمایل آن را ندارید حضوری به مطب مشاور بروید می توانید از مشاوره آنلاین یا تلفنی بهره ببرید ، که امروزه مشاوره آنلاین با داشتن نرم افزارهای مختلف کار را برای شما راحت تر کرده است. در مواردی که امکان مشاوره آنلاین وجود نداشته باشد ، مشاوره شغلی تلفنی هم یک راه حل دیگری است. در این موارد هم مشاور و هم مشورت کننده باید تمرکز کافی را داشته باشد.

تاثیر مشاوره شغلی در مشخص کردن تیپ شخصی یکی از عامل های مهم برای استحکام شغلی و هم خوانی شغلی با ارزش ها و توقعات درونی خود شخص است. یعنی این که این فرد ترجیح می دهد در چه فضای های کاری و با چه استیل های کاری فعالیت کند. اگر شغلی که شخص انتخاب می کند و با ذائقش سازگاری نداشته باشد به مرور زمان سبب فرسایش ذهنی و جسمی خود شخص شده و به همان نسبت راندمان پایین می آید. هر تیپ شخصیتی مناسب با مجموعه ایی از شغل های خاص است. یکی از رویداد هایی که در جلسه های مشاوره شغلی انجام داده می شود ، همین مشخص کردن تیپ شخصیتی فرد و توصیه ی شغل های مناسب با آن است.

خدمات مشاوره شغلی

مشاوره شغلی خدماتی است که به شما در انتخاب مهم شغلی کمک می کند. این کار گاهی اوقات مشاوره شغلی یا پیشرفت شغلی نامیده می شود. این نوع راهنمایی می تواند به شما در شناسایی و ماندن در اهداف شغلی کمک کند و همچنین اقدامات لازم برای تحقق آن اهداف را انجام دهد.

مشاوره شغلی شامل خدمات متنوعی است که از ارزیابی شغلی گرفته تا نوشتن یک رزومه متغیر است. یک مشاور شغلی می تواند به شما کمک کند.

آزمون ها و ارزیابی های مهارت را انجام دهید

یک مشاور شغلی می تواند با انجام تست های مهارت و ارزیابی، به شما در شناسایی زمینه شغلی مناسب کمک کند. آن ها می توانند به شما در شناسایی مجموعه مهارت های خود و کارهایی که با مهارت های خاص شما مطابقت دارند کمک کنند.

گزینه های شغلی را بررسی کنید

مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند نگاهی دقیق تر به گزینه های مختلف شغلی بیندازید. شاید مطمئن نیستید که مشاغل با چه نقاط قوت و مهارت شما مطابقت دارد. یک مشاور شغلی می تواند در شناسایی شغل های مناسب به شما کمک کند. شاید شما در حال ایجاد تغییر شغلی هستید و می خواهید بدانید که چه چیزی در دسترس است. مشاوره شغلی می تواند به شما کمک کند تمام گزینه هایی را که برای شما موجود است بررسی کنید.

حتما بخوانید
راه های درمان افسردگی

تدوین یک برنامه شغلی

می دانید چه شغلی مد نظرتان است، اما مطمئن نیستید برای رسیدن به شغل مناسب چه مسیری را طی می کنید؟ یک مشاور شغلی می تواند به شما در ایجاد برنامه عمل برای رسیدن به آن شغل کمک کند.

مصاحبه با صاحبان مشاغل

روند مصاحبه می تواند باعث خستگی عصبی شود. یک مشاور شغلی می تواند مصاحبه هایی  برای شما ترتیب دهد، بنابراین شما می توانید در زندگی واقعی این مورد را تمرین کنید.

غلبه بر موانع

یک مشاور شغلی می تواند به شما در شناسایی و برخورد با مواردی که در سر راه شما قرار می گیرد کمک کند. به عنوان مثال:  اگر دچار اضطراب یا افسردگی هستید و این موارد باعث ایجاد مشکل در حرفه شما می شود، می توانند با مراجعه به روانپزشک یا درمانگر سلامت روان به شما کمک کنند.

توسعه شبکه

شبکه شغلی برای بسیاری از افراد می تواند سخت باشد. این بخش مهمی از پیشرفت شغلی است. شبکه سازی می تواند به شما در یافتن مشاغل جدید و پیشرفت در شرکت ها کمک کند. بنابراین ، شما باید یاد بگیرید که روابط خود را با همکاران رشد دهید و از فرصت های جدید استفاده کنید. یک مشاور شغلی می تواند به شما در انجام چنین کاری کمک کند.

مشاوره شغلی چه ویژگی هایی دارد؟

جستجوی یک مشاور شغلی می تواند دلهره آور باشد. در اینجا چند نکته برای کمک به شما در شروع کار آورده شده است برای تبدیل شدن به یک مشاور شغلی ، شخص باید :

 • دارای مدرک فوق لیسانس در روانشناسی مشاوره، مشاوره توانبخشی، آموزش مشاور یا مدرک مرتبط باشد.
 • بعد از پیدا کردن یک مشاور شغلی با مدارک معتبر، مرحله بعدی تعیین اینکه آیا آن ها مناسب شما هستند یا خیر. پرسیدن این سؤالات به شما کمک می کند تا این موضوع را دریابید.
 • به دنبال کسی باشید که از زمینه شغلی شما آگاهی داشته باشد.
 • یک مشاور شغلی خوب باید بتواند منابع ارجاعی را برای شما فراهم کند.
 • اعتبار و تحصیلات شما چیست؟ آیا آن ها در زمینه مشاوره تحصیلات مقاطع تحصیلات تکمیلی دارند؟ تجربه آن ها با مشاوره شغلی چند سال است؟
 • آیا آن ها در زمینه پیشرفت شغلی آموزش دیده اند؟

برای انجام مشاوره شغلی میتوانید با حال خوب همراه باشید. این مجموعه ارائه دهنده مشاوره آنلاین و همچنین مشاوره خانواده نیز می باشد.

Rate this post

مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *