مشاور نوجوان چگونه می تواند به نوجوانان در خودشناسی و انتخاب مسیر موفقیت کمک کند؟

مشاور نوجوان

مشاور نوجوان نوعی مشاوره است که به نوجوانان کمک می کند تا احساسات ، رفتارها و افکار خود را بشناسند. مشاوره نوجوان شامل استفاده از تکنیک های منحصر به فردی است که طبیعت نوجوانان را مورد بررسی قرار می دهد تا برای کمک و راهنمایی نوجونان برای درک بهتر خویش و طی نمودن مسیر درست زندگی تا رسیدن به بزرگسالی بتواند بهترین راه کار را ارائه نماید.

مرحله نوجوانی دوره ای است که ما بین دوران کودکی و بزرگسالی است و معمولاً در سنین 10 تا 19 سالگی اتفاق می افتد. در این دوره ، نوجوانان تغییرات روحی و جسمی زیادی را تجربه می کند. از نظر جسمی ، نوجوانان شروع به دیدن تغییراتی در بدن خود می کنند ، این فرآیند به عنوان بلوغ شناخته می شود و زمانی است که آنها را تحت تأثیر قرار می دهد و تغییرات هورمون ها بر روحیه و افکار آنها تأثیر می گذارد.

غالباً ، هنگامی که این تغییرات شروع می شوند ، نوجوانان بسیار حساس می شوند و دچار تغییرات خلقی و نوسان در سطح اطمینان آنها می شوند. اگر به درستی راهنمایی یا مشاوره نشوند ، نوجوانان می توانند با اندیشه خودشان شروع به حرکت در مسیری در زندگی نمایند که می تواند برای آینده آنها مناسب نباشد و در نتیجه ، آنها می توانند در پایان مسیر غلطی را طی کنند و طعمه چیزهای منفی شوند مانند مواد مخدر، انحرافات اخلاقی و غیره که زندگی آنها را خراب کند. به همین دلیل است که نوجوانان باید برای رسیدگی به احساسات و افکار خود مشاوره ای در نظر بگیرند که به آنها کمک می کند تا به بزرگسالانی سالم برسند.

اهمیت مشاور نوجوان

هر پدر و مادری می تواند این حقیقت را تأیید کند که مرحله بلوغ هر کودکی می تواند بسیار دشوار و گیج کننده باشد. با نوسانات خلقی ، کودک شما می تواند یک دقیقه خوشحال باشد و لحظه دیگر عصبانی شود. غالباً ، در این مرحله ، بیشتر بچه ها احساس می کنند والدینشان آنها را تحت فشار قرار می دهند و فقط آزادی می خواهند. به همین دلیل است که اکثر بچه ها وقتی به سن بلوغ می رسند عقب نشینی می کنند و نمی خواهند کاری با والدین خود داشته باشند. در این دوره ، آنها همچنین از بدن و جنسیت خود آگاهی بیشتری پیدا می کنند. در نتیجه ، آنها تمایل دارند دوستانی جدید پیدا کنند و چیزهای جدید را تجربه کنند. این زمان گیج کننده است بنابراین والدین باید نظارت بیشتری داشته باشند تا از تصمیمات اشتباه در زندگی نوجوانان جلوگیری نمایند.

حتما بخوانید
مشاوره کودک و نوجوانان

مشاوران نوجوان متخصص هایی هستند که در مورد چگونگی رفتار کردن و گوش دادن به صحبت های یک نوجوانان مهارت دارند و در پرداختن به موارد مختلفی که ممکن است یک نوجوان در زندگی الآن خود تجربه کند ، آموزش دیده اند. در عین حال ، آنها به نوجوانان بازخورد می دهند که چگونه باید خود را در میان تمام تغییراتی که در ادامه راه زندگی متحمل است آماده نمایند.

قبل از بررسی اطلاعات مختلف در مورد مشاوره نوجوانان ، درک این نکته مهم است که می توان با استفاده از روش ها یا رویکردهای مختلف این نوع مشاوره را انجام داد.

برخی از روش های مشاوره موجود عبارتند از:

کارگاه های مشاوره تعاملی: کارگاه های مشاوره تعاملی غالباً با هدف اصلی مشاوره گروه های نوجوانان به طور هم زمان انجام می شود. در طی این کارگاه ها ، نوجوانان در فعالیت های مختلفی مانند گفتگوها ، بازی ها و سایر جلسات عملی شرکت می کنند. در این جلسات مشاوران از طریق روش هایی برای خودشناسی ، هدف دادن به زندگی نوجوانان و آموزش مسیر های درست در کار و زنذگی اقدام می نمایند.

مشاوره یک به یک: مشاوره فردی نوجوان شامل حضور نوجوان در جلسات مشاوره است. غالباً ، این روش مشاوره در مواردی ارائه می شود كه والدینی که در مورد آینده فرزند خود و رسیدن به مرحله بزرگسالی و به لحاظ وجود عوامل مختلفی که آینده آنها را تهدید می کند نگران هستند، اقدام به حضور در جلسات مشاوره نوجوان می کنند.

حقایقی درباره مشاوره نوجوانان

مشاوره آنلاین نوجوانان فقط برای نوجوانان دارای مشکلات شخصیتی یا رفتاری نیست بلکه برای هر کودکی که برای گذراندن دوران بلوغ تا به مرحله جوانی و بزرگسالی گیج یا پریشان کننده باشد مناسب است.

مشاوران نوجوان افراد حرفه ای آموزش دیده ای هستند که تحت آموزش های گسترده روانشناسی قرار گرفته اند و قادر به کنترل حرفه ای هر موقعیتی هستند که یک نوجوان می تواند پشت سر بگذارد. در عین حال ، این مشاوران افرادی هستند که مهارت ، دانش و تجربه در زمینه مشاوره نوجوانان را در طول کار حرفه ای خود دارند و به راحتی می توانند با برگزاری یک جلسه با نوجوانان روحیه آنها را بشناسند و در مورد آگاهی به مسائل خودشان به آنها کمک نمایند.

حتما بخوانید
مشاوره اعتیاد در مرکز حال خوب زندگی

دقیقاً مانند هر نوع مشاوره دیگر ، مشاور نوجوان نیز محرمانه است. به این ترتیب ، بیمار می تواند مطمئن باشد که پرونده وی با صلاحدید مشاور رسیدگی می شود. مشاوران نوجوان فقط اطلاعات مهم را با والدین آنها در میان می گذارند و تنها در مورد اطلاعاتی که نحوه ادامه مسیر نوجوان را مشخص می کند و چگونه می تواند نوجوان مشکلات را پشت سر بگذارد با آنها صحبت خواهد کرد.

اهمیت مشاوره خانواده نوجوان در طول زمان مشاوره

این نوع مشاوره نه تنها به نوجوانان بلکه بر روی خانواده بیماران نیز متمرکز است. مشاوران ترجیح می دهند مشاوره ای با خانواده نوجوان  را نیز انجام دهند زیرا آنها نقشی اساسی در زندگی نوجوانان دارند. به این ترتیب ، والدین باید آماده مشارکت در مشاوره نوجوانان خود باشند. در عین حال ، این نوع مشاوره شامل مشاوره والدین است تا اطمینان حاصل شود که آنها درک می کنند چگونه یک نوجوان را در مرحله بلوغ اداره کنند.

مشاوره برای نوجوانان تا زمانی که برای دستیابی به اهداف درمانی یا تا بهبودی کامل نوجوان طول می کشد ، انجام می شود. به همین ترتیب ، توصیه می شود خانواده کودک سعی در سرعت بخشیدن به روند کار نداشته باشند ، زیرا دریافت مشاوره مفید برای کودک مهم است.

درک حقایق فوق درباره مشاور نوجوان به شما کمک می کند تا به عنوان والدین درک بهتری از روند کار داشته باشید. به همین ترتیب ، اگر فرزند شما زمان سختی برای کنار آمدن با تغییراتی را که تجربه می کند دارد ، بهتر است که به جای اضافه شدن مشکلات و بدتر شدن مشکلات ، برای مشاوره با کلینیک حال خوب زندگی تماس حاصل نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *