مشاوره طلاق

ممکن است زندگی شما مدت ها باشد که دچار بحران شده و  راه حلی جز جدایی با شریک زندگی خود ندارید و طلاق را به عنوان هدف پایانی خود در زندگی مشترک در نظر گرفته باشید. اما قبل از این موارد حتما باید به مشاوره خانواده و طلاق مراجعه کنید و نکات و موضوعاتی را در نظر بگیرید که در ادامه ی مقاله به آن می پردازیم:

متاسفانه در دنیای امروزی ازدواج ها با تصمیمات ناگهانی و عاطفی شروع می شوند و در نهایت بسیار سریع نیز به پایان می رسند. در این فرآیند، ممکن است زن و یا شوهر با دوستان، خانواده، فامیل و … مشاوره کنند اما به دلیل عدم آگاهی و بیان کردن راهکار های سلیقه ای خود که اغلب برگرفته از عواطف، احساسات و یا حتی حسادت های آنها باشد، راهکاری را جلوی روی شما قرار دهند که بعدا دچار پشیمانی شوید .  بنابراین مشاوره در مورد جدایی و طلاق قبل از آن امری ضروری و مهم است. اگر فرزند خردسال و یا نوجوان نیز در آن خانواده زندگی کنند اهمیت مشاوره طلاق مهم تر نیز خواهد شد.

 

چه زمانی از مشاوره ی طلاق کمک بگیرم؟

طلاق یکی از مهمترین تصمیماتی است که باید قبل آن مشورت های لازم را داشته باشید. بنابراین لازم است که قبل از تصمیم گیری، اطمینان حاصل کنید که همه ی مواردی که باید انجام شود را انجام داده اید.بیایید با پرسیدن سوال از خودمان شروع کنیم:

 • آیا ارزش داشته های فعلی خود را میدانیم؟
 • آیا این چیزی بود که از همان ابتدا میخواستیم، چه چیزی تغییر کرده است؟
 • آیا واقعا هر دو طرف تلاش خود را برای این زندگی مشترک کرده ایم؟
 • آیا برای مشکلات زناشویی، مشاوره ازدواج درمانی انجام داده ایم؟
 • آیا این اولین تصمیم شما در مورد طلاق است؟

اگر جواب ما به همه ی این سوال ها بله است، اکنون میتوانیم در مورد مشاوره طلاق صحبت کنیم.

 

آیا  مشاوره طلاق صرفا برای طلاق است؟

شاید پیش خود بی اندیشید زمانی که به مشاوره ی طلاق مراجعه میکنید حتما در نهایت طلاق میگیرید اما باید بگوییم که در مشاوره ی طلاق، جدایی و طلاق زوجین آخرین گزینه مشاوران طلاق خواهد بود و مشاور ممکن است در طول مشاوره راهکاری را پیدا کند که بسیار برای زندگی شما مناسب است. اما با این حال ممکن است تنش و مشکلات زوجین برطرف نشود و یا مشکلات آنها به طور کلی غیر قابل حل باشد، مشاور سعی میکند تا فرآیند قبل و بعد طلاق کمترین آسیب را به اعضای خانواده برساند و طلاق در بستری دوستانه شکل بگیرد تا اثرات مخرب حاصل از آن به شدت کاهش پیدا کند.

حتما بخوانید
افسردگی بعد از زایمان | راه های جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان

 

مشاوران طلاق در طول مشاوره معمولا چه فعالیت هایی انجام میدهند؟

 • دلایل طلاق وفرایند آن را ارزیابی میکنند.
 • زیرساخت ها مورد بررسی قرار می گیرند .
 • تصمیماتی که در مورد کودک گرفته میشود، مورد بحث قرار می گیرد و همچنین در مرحله طلاق وضعیت و پتانسیل کودک ارزیابی می شود.
 • مفهوم طلاق با شرایط مناسب آموزش داده می شود.
 • روند تاثیرات منفی طلاق هم در زوج و هم در کودک تجزیه و تحلیل می شود.
 • آموزش در مورد مفهوم خانواده دو هسته ای ارائه می شود.
 • مشاوره در مراحل بعد از طلاق نیز ارائه می شود. (سازگاری با روابط جدید، نامادری و…)

مشاوره طلاق

طلاق با شرایط مناسب چیست؟

منظور ما از طلاق با شرایط مناسب  این است که با مذاکره ی سالم همراه باشد. تاثیر طلاق مخصوصا  در خانواده های دارای فرزند با سن پایین در آینده ی آنها بسیار تاثیر بالایی دارد. اگر طلاق با شرایط استاندارد صورت نگیرد، زوجین و به ویژه کودکان احتمالا دچار مشکلات روحی و اقتصادی خواهند شد. مشکلات اقتصادی هم در مردان و هم در زنان مطلقه متداول است. احساساتی مانند نا امنی، سرزنش و عصبانیت در زوجین سالها ادامه خواهد داشت و از سوی دیگر کودکان دچار مشکلات شخصیتی، بیماری افسردگی و اضطراب میشوند و در ارتباط برقرار کردن نیز دچار ضعف هایی خواهند شد.

با طلاق مناسب  می توان همه ی این اتفاقات را کاهش داد و به دنبال آن کودکان دچار کمترین آسیب ها بشوند.  با این وجود طبق مشاهدات، خانواده های بسیار کمی وجود دارند که بتوانند با شرایط مناسب طلاق بگیرند. شما برای اینکه طلاقتان دارای شرایط مناسب باشد حتما با مشاوره طلاق صحبت کنید.

تاثیر طلاق نامناسب بر روی کودک

 1. اگررفتار مناسب در طی طلاق نشان داده نشده باشد، هنگامی که فرزندان آنها بزرگتر میشوند، بیشتر از سایر فرزندان در روابط زناشویی مشکل دارند و ممکن است آنها نیز در زندگی مشترکشان دچار شکست شوند.
 2. فرزند خانواده طلاق، مشکلات رفتاری بیشتری را تجربه می کنند و بیشتر دچار مشکلاتی از جمله مشکلات تحصیلی می شوند.
 3. یک ازدواج بد می تواند صدمات بیشتری نسبت به طلاق خوب وارد کند.
 4. طبق مستندات موجود، فرزندان در یک خانواده ی طلاق با شرایط درست می توانند مانند سایر فرزندان سالم باشند.
حتما بخوانید
مشاوره ازدواج چیست و چه مزایایی دارد

 

چگونه طلاق را با کودک خود در میان بگذاریم؟

نباید فراموش کنیم که فرزندانمان بخشی از طلاق هستند و نه تماشاگر آن. در هر خانواده متقاضی با فرهنگ حاکم بر آن خانواده، مشاوران طلاق، تصمیم میگیرند که چگونه این موضوع را با کودکان خود در میان بگذارید. اگر کودکانمان در این مورد به اندازه کافی توجیه نشوند، اغلب به این فکر می کنند که خودشان مسئول طلاق هستند و بسیار خود را مورد سرزنش قرار میدهند. پس اگر دارای فرزند هستید حتما با مشاوره طلاق مشورت کنید.

مشاوره طلاق


ویژگی یک مشاور متخصص چیست؟

در مبحث مشاوره مخصوصا در مورد طلاق، متخصص بودن مشاور بسیار مهم است و در صورتی که مشاور تجربه ی کافی نداشته باشد نمی تواند بهترین راهکار را به شما معرفی کند. برای انتخاب مشاوره متخصص، سوابق و تجربیات علمی آن ها را مورد بررسی قرار دهید و علاوه بر آن میتوانید از نظرات مراجعین قبلی کمک بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

مشاوران متخصص “حال خوب زندگی”

هدف ما در سایت حال خوب زندگی ، دادن خدمات مشاوره ای توسط مشاوران توانمند و متخصص به خانواده ها است. شما میتوانید به صورت مشاوره حضوری، مشاوره انلاین و تلفنی با مشاوران ما در ارتباط باشید.

Rate this post

درمان مشکلات زناشویی

مشاوره آنلاینمشاوره خانوادهمشاوره طلاق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *