خانواده درمانی

 

خانواده درمانی را می توان این گونه گفت که همه ما این زندگی را با یک خانواده شروع می کنیم، خواه آن خانواده متشکل از خویشاوندان خونی باشند، والدین باشند، و یا یک خانواده پرورشی باشد. این خانواده که ما هنگام تولد به دست می آوریم، بر هر جنبه ای از زندگی ما تأثیر می گذارد، از اولین لحظات زندگی که به دنیا می آییم و تا آخرین لحظه ای که از دنیا می رویم.

خانواده ما برای بهتر و بدتر شدن روی رفتار ما تاثیر زیادی دارند،  که کی هستیم و چه کسی هستیم، تأثیر می گذارد. ما واژگان، عادات، آداب و رسوم و آیین های خود را از خانواده یاد می گیریم و این که چگونه دنیای اطرافمان را بنگریم از خانواده یاد می گیریم. پس خانواده نقش بسزایی در رفتار ما دارد.

ما همچنین یاد می گیریم که از خانواده روابط مهم را چگونه مدیریت کنیم و چگونه با دیگران تعامل داشته باشیم.

اگر در یک خانواده سالم با روابط سالم به دنیا بیاییم، احتمالاً یاد خواهیم گرفت که چگونه روابط سالم را حفظ کنیم. اگر در خانواده ای ناکارآمد متولد شویم که برای برقراری ارتباط تلاش می کند، ممکن است برای برقراری ارتباط با دیگران نیز ما به تلاش بیشتری احتیاج داشته باشیم.

در حالی که مطمئناً متولد شدن در خانواده دوم همچین بد نیست، این یک وضعیت غیرقابل تغییر نیست. تقریباً همه خانواده ها در یک زمان یا زمان های متفاوت با نوعی از اختلالات سر و کار دارند، اما بیشتر خانواده ها احساس تمامیت و خوشبختی را مجدداً به دست می آورند.

خانواده درمانی راهی برای بهبود روابط اعضای خانواده ها است، روشی برای رشد یا حفظ یک خانواده سالم و کارآمد.

برای اطلاعات بیشتر و بهبود روابط می توانید این مقاله را به طور کامل بخوانید که اطلاعات مفید و سودمندی برای زندگی شما در این مقاله قرار داده ایم:

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی یا مشاوره خانواده نوعی از درمان است که برای رسیدگی به موضوعات خاص تأثیرگذار است و بر سلامت و عملکرد خانواده طراحی شده است. این خانواده درمانی می تواند برای کمک به خانواده در یک دوره دشوار، یک انتقال بزرگ یا مشکلات بهداشت روانی یا رفتاری در اعضای خانواده استفاده شود.

همانطور که دکتر مایکل هیرکو توضیح می دهد: خانواده درمانی مشکلات افراد را در واحد بزرگتر یعنی خانواده مشاهده می کند. فرض این نوع درمان این است که بدون درک پویایی گروه نمی توان مشکلات را با موفقیت برطرف کرد.

نحوه عملکرد خانواده تأثیر می گذارد بر نحوه شکل گیری مشکلات و چگونگی تشویق یا فعال شدن آنها توسط اعضای دیگر خانواده.

خانواده درمانی می تواند از تکنیک ها و تمرین های مربوط به شناخت درمانی، رفتار درمانی، یا سایر انواع درمان های فردی استفاده کند. مانند سایر روش های درمانی، تکنیک های به کار گرفته شده به مشکلات خاصی که خانواده ها با آنها درگیر هستند بستگی دارد.

حتما بخوانید
زندگی سالم | 10 راز برای آرامش بیشتر در زندگی - مشاوره زندگی | حال خوب

مشکلات رفتاری یا عاطفی در کودکان دلایل شایع مراجعه به یک درمانگر خانواده است. مشکلات کودکان در دنیای امروز وجود دارد، و احتمالاً باید در چارچوب خانواده مورد بررسی قرار گیرند.

لازم به ذکر است که در خانواده درمانی یا مشاوره، اصطلاح خانواده به معنای خویشاوندان خونی نیست. در این زمینه، “خانواده” هرکسی است که “نقش حامی طولانی مدت در زندگی شخص دارد، که ممکن است به معنای روابط خونی یا اعضای خانواده در یک خانواده نباشد”.

سلامت خانواده

خصوصیات اصلی خانواده درمانی

خانواده درمانی دارای خصوصیاتی است که در این درمان ممکن است درمانگر با تمام افراد خانواده صحبت کند تا بتواند مشکلات آن ها را رفع کند.

امکان دارد اعضای یک خانواده از نظر سطح فرهنگی و قومی و… دارای زبان و فرهنگ مشترک باشند که درمانگر با آن آشنایی نداشته باشد، درمانگر باید سعی کند اطلاعات خود را بالا ببرد که یک بخش خانواده را به نفع بخش دیگر رها نکند.

درمانگر با اعضای خانواده باید شرح حال کامل و سوالات را بپرسد. وقتی مشکل خانواده در چهارچوب خانواده مورد بررسی قرارگیرد، شیوه ارتباط اعضای خانواده و درک ان ها بیشتر است.

خانواده درمانی چه مزایایی دارد؟

خانواده درمانی برای درمان مشکلات درون خانواده بسیار موثر است. و همچنین برای حل مشکلات، خانواده ها می توانند به متخصص بالینی حال خوب زندگی مراجعه کنند.

مزیت های مهم خانواده درمانی:
 • درک بهتر از مرزهای سالم و الگوها و روندهای خانوادگی
 • ارتباط بهتر اعضای خانواده
 • بهبود حل مسئله
 • کاهش حل اختلافات و توانایی مدیریت خشم

چرا خانواده درمانی مهم است؟

هر کسی در هر خانواده ای یک سری مشکلات ریز و درشت دارد که ممکن است مانع زندگی شخصی او و حتی اعضای خانواده اش شده است که می توان برای حل آن ها به خانواده درمانی مراجعه کرد.

معمولا، هر چه عملکرد خانواده بهتر باشد، سطح استرس آن شخص نیز پایین تر خواهد بود.

خانواده درمانی  در شرایط بسیار مختلفی بکاررفته است که از آن میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • والدینی که در رابطه خود دچار مشکل هستند.
 • کودکی که مشکلات رفتاری و یا تحصیلی دارد.
 • کودکانی که در کنار آمدن با دیگران دچار مشکلاتی هستند.
 • یکی از اعضای خانواده، مشکل روانی بلند مدت یا مشکل اعتیاد داشته باشد.

مشاوره درمانی

هدف خانواده درمانی چیست؟

برای کمک به افراد خانواده برای اینکه بتوانند با یکدیگر رفتار بهتری و ارتباط بیشتری داشته باشند و زندگی سالمی داشته باشند.

حتما بخوانید
مشاوره انلاین خانواده و مزایای آن

خانواده درمانی می تواند تمرین های متعدد و تکنیک هایی از شناخت درمانی، رفتاردرمانی و دیگر گونه های درمان فردی را داشته باشد.

در خانواده درمانی می توان دغدغه ها و مشکلات هر یک از اعضای خانواده را مطرح کرد.

مشکلات رفتاری کودکان دلایل مشترکی برای مراجعه به درمانگر است. یک واقعیتی است که نمی شود آن را انکار کرد و آن کودکان هستند که تحت تاثیر مستقیم مشکلات خانواده قرار دارند.

نقش و اهمیت خانواده در شکل گیری شخصیت کودکان خانواده، اولین منبع یادگیری برای کودکان است و درمسیر زندگی نقش تعیین کننده ای برای افراد دارد.

بخش مهمی از شخصیت افراد در دوران کودکی شکل می گیرد که نتیجه سبک تربیتی و تعاملی خانواده است.

هدف از تکنیک های خانواده درمانی
 1. ایجاد دیدگاه های جدید در خانواده: با توجه به ایجاد تغییرات فکری، ساختار جدیدی در خانواده ایجاد می شود.
 2. حل و فصل و درمان اختلالات: مثلا مادر خانواده وسواس دارد و یا اختلال رفتاری در فرزند وجود دارد، درمانگر با یک سری تکنیک ها و اصول خاص خود، این اختلال ها را تا حد خیلی زیادی کمرنگ می کند.
 3. هر زن و مردی که با هم ازدواج می کنند هر کدوم از یک خانواده جدا هستند و یک سری رفتار های خاص خودشان را دارند. خانواده یک سیستم حاکم است ولی زیر سیستم هایی به وجود می آید که مرزهای خاصی را ایجاد می کند.

وقتی که درمانگر راه های درمانی را بکار می برد، باید این تکنیک ها مرزها را با قرارداد جدیدی ایجاد کند.

چه موقع باید به خانواده درمانی مراجعه کرد؟

خانواده درمانی ممکن است هر کدام از اعضای خانواده نیاز داشته باشند.

بعضی وقت ها این مشکلات راه درست خانواده را منحل می کند و تنها راه نجات یا رهایی مراجعه به درمانگر است.

بعضی مواقع هم نیز خانواده ها جلوی پیشرفت درمان بیمار را می گیرند یا در برابر توصیه های درمانگر مقاومت می کنند و عمل نمی کنند.

در نتیجه با درگیرکردن خانواده در درمان، بخشی از این مقاومت رفع می گردد.

در پایان

در آخر می توانم بگوییم برای کمتر شدن مشکلات زندگی می توانید به خانواده درمانی مراجعه کنید تا با کمک درمانگر مشکلات زندگی خودتان را از بین ببرید و از زندگی لذت ببرید.

در این مقاله در مورد خانواده درمانی چیست و خصوصیات اصلی آن و مزیت های خانواده درمانی و این که چرا خانواده درمانی مهم است و اهداف آن  و در آخر چه زمانی باید به خانواده درمانی مراجعه کرد.

به طور کلی در مورد تمامی مطالب خانواده درمانی توضیح دادیم. امیدوارم با خواندن این مقاله به اطلاعات زیادی دست یافته باشید.

Rate this post

درمان مشکلات خانوادگی

خانواده درمانیمشاوره آنلاینمشاوره خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *