زندگی سالم | 10 راز برای آرامش بیشتر در زندگی – مشاوره زندگی | حال خوب

زندگی سالم

مقدمه

داشتن زندگی سالم و سالم زیستن چیزی است که امرزه بیشتر از هر زمان دیگری به آن نیاز است. خیلی از افراد مشتاق زندگی سالم و سالم زیستن هستند، اما بیشتر افراد تصورشان این است که برای سالم زیستن باید پول خرج کرد یا حتماً باید تفریحاتی با هزینه‌ی زیاد انجام داد. بسیاری از افرادی که به مراکز مشاوره، مشاوران و روانشناسان مراجعه می‌کنند، احساس افسردگی دارند یا حس می‌کنند بیمار هستند.

به همین خاطر در این مقاله مشاوره حال خوب  تصمیم گرفته است که ۱۰ راز داشتن زندگی سالم را در اختیار شما قرار دهد. رازهایی که بسیاری از آن‌ها ساده است و نه نیاز به هزینه دارد و وقت زیادی نمی‌گیرد. بلکه افراد باید عزم و اراده انجام کار را داشته باشند.  مشاوره حال خوب ، در ادامه مقاله‌ای از سایت روانشناسی امروز را در اختیار شما کاربران عزیز و طرفداران مهارت‌های مشاوره و روانشناسی قرار داده است تا بتوانید با اصلاح خود، شادتر و سالم‌تر زندگی کنید.

زندگی سالم

زندگی سالم

زندگی سالم

خیلی از کارها را می توان انجام داد که بتوان روحیه شاد تری پیدا کرد و این شادی را نیز به دیگران انتقال داد. در این دنیای پر مشغله رسیدن به حال و هوای خود کمی سخت شده است و انسانها در حال دویدن و تلاش مضاعف برای دست پیدا کردن به مخارج زندگی هستند. همین عامل باعث گردیده بیشتر مواقع خود را فراموش نماییم و از زندگی سالم دور شویم. استرس پیدا کنیم و تمرکز کافی را برای رسیدن به یک زندگی ایده آل نداشته باشیم. برخی مواقع لازم است خود را رها کنیم و به هیچ چیزی فکر نکنیم. فقط به خانواده خود برسیم و وقت خود را در اختیار آنها بگذاریم.

با انجام بعضی فعالیت های ساده و توجه به برخی نکات مهم می توان مهارت زندگی سالم را در خود تقویت کرد. ما در این مقاله به 10 راز تاثیر گذار برای رسیدن به زندگی خوب و سالم تر و بدون اضطراب بیان می کنیم. امیدواریم که با انجام این فعالیت ها زندگی بهتر را تجربه نمایید.

زندگی سالم

زندگی سالم

خواب کافی و مناسب داشته باشید

مطالعات روانشناسی نشان می دهد که اکثر مردم نیاز به شش تا هفت ساعت خواب خوب دارند. (استثنائاتی هم وجود دارد، اما تعداد این افراد خیلی کم است). درست است که شاید فعالیت های پر ساعت در روز امکان آن را بگیرد ولی با مدیریت زمان به این مهم دست پیدا نمایید. اطمینان حاصل کنید که قبل از خواب، بیش از حد تحرک نداشته باشید. دو ساعت پیش از خواب غذای سنگین، ورزش، و یا استفاده از دستگاه‌های الکترونیکی نداشته باشید.

حتما بخوانید
روانشناسی کودک آینده کودک را روشن می‌کند

خوردن غذای مناسب و کافی برای زندگی سالم

زندگی سالم

خوردن غذای سالم

مشاوران تغذیه بررسی کرده اند خوردن بیش از حد چربی، قند، کافئین و مواد غذایی با کربوهیدرات بالا انرژی ما را کاهش می‌دهند. حتی اگر انرژی اولیه­ا از این غذاها دریافت کنیم اما در انتها میزان انرژی ما را کاهش می‌دهند. خوردن کمی غذاهایی مانند پروتئین‌دار، میوه، سبزیجات، دانه­ های مغزّی و آجیل‌ها همه به سیستم ایمنی ما کمک می نمایند. تلاش نمایید که روده خود را با جویدن خوب غذا و بدون عجله غذا خوردن پرورش دهید. یکی از تکنیک‌هایی که مشاوران پیشنهاد می‌دهند، قانون  80/20 است. 80 درصد از وقتتان را غذای خوب بخورید و 20 درصد از وقت خود را خوش بگذرانید.

آشامیدن آب به اندازه کافی برای زندگی سالم

یکی از موارد مهم که مشاوران برای داشتن زندگی و بدن سالم، توصیه می‌کنند، آشامیدن آب کافی است. بنابراین اولاً مطمئن شوید که بدنتان آب کافی جذب کرده است. مشاوران تغذیه توصیه می‌کنند در طول روزهای گرم و روزهای شلوغ به اندازه کافی مایعات، و ترجیحا آب بنوشید. دوم اینکه، هیچگاه الکل مصرف نکنید. مطالعات مشاوران تغذیه نشان داده الکل افسردگی‌ زاست و عملکرد سیستم ایمنی شما را کاهش می‌دهد. مصرف الکل به کبد و سلول‌های شما آسیب می‌رساند و ساعت خواب شما را مختل می‌کند.

دانستن احساسات و عزت نفس در زندگی سالم

تا حالا شده به این موضوع فکر کنید که آیا واقعاً خودتان را دوست دارید؟ یا اینکه متوجه شوید کاری را در داخل یا خارج از خانه دارید به خوبی انجام میدهید؟ تلاش کنید بفهمیددر چه زمانی­هایی کاری را به خوبی انجام می­دهید. تجربه‌ی مشاوران و روانشناسان نشان داده این کار کمک می‌کند سالم‌تر زندگی کنید. کار شست‌وشویتان را تمام کنید بعد بنشینید و یک فنجان قهوه بنوشید.

سرعت انجام کارهایتان را کنترل کنید

مطالعات روانشناسی نشان می‌دهد وقتی که ما در معرض استرس قرار میگیریم، به صورت طبیعی سرعت انجام فعالیت‌هایمان نیز بیشتر می‌شود. این سرعت بخشیدن، به بدن و مغز ما اخطار میدهد که یک تهدید وجود دارد. شاید در ابتدا شما بتوانید سربعتر واکنش دهید، اما به زودی بدن فرسوده می‌شود و دچار اضطراب خواهید شد. در چنین مواردی مشاوران روانشناسی پیشنهاد می‌کنند سرعتتان را کم کنید و وضعیت را ارزیابی کنید.

چه کار را به صورت همزمان انجام ندهید

وقتی چند کار را همزمان شروع می کنیم نتیجه این خواهد بود که هیچ یک را به بهترین شکل انجام نخواهیم داد. با این عمل تنها استرس مان بیشتر خواهد شد ولی در انتها نتیجه مطلوبی را تجربه نخواهیم کرد. دسته بندی کار های متفاوت و مدیریت کردن در ترتیب انجام آنها یک مهارت است که باید آن را در خود تقویت نماییم.

در انتخاب دوست دقت داشته باشید و کسانی را نتخاب کنید که بتوانید روی آنها حساب باز نمایید

تحقیقات مشاوره خانواده نشان داده است که هر چقدر تماس های اجتماعی ما بیشتر باشد و با افراد بیشتری در تعامل باشیم نتیجه خوبی خواهد داشت و باعث می گردد آرامشمان در زندگی بیشتر شود. به دنبال دوستانی باشیم که که به عنوان یک دوست بتوانیم به آنها اعتماد کنیم و به یک زندگی سالم تر نزدیک تر شویم. دوستان می‌توانند شما را در حرکت شما نگه دارند. و زمانی که چیزی را واقعاً اشتباه انجام می‌دهید از شما حمایت کرده و کمک کنند در زندگی روزمره مقاوم شوید.

حتما بخوانید
مهارت کنترل خشم

به جای اینکه تمام وقتتان را در دنیای مجازی صرف نمایید، وقتتان را صرف تعامل با افراد کنید

به عنوان یکمشاور توصیه می نماییم بعضی اوقات گوشی را کنار بگذارید و به جای دنیای مجازی با افراد صحبت کنید، به گردش بروید و خود در جهان واقعی قرار دهید.  انسان برای داشتن روابط طولانی مدت با وسایل الکترونیک طراحی نشده‌است. تماس و تعامل ما با سایر انسان‌ها، انسانیت و رفاه ما را تأمین می­کند. اطمینان حاصل کنید که سهم خود را از این ارتباط با سایر افراد دریافت می‌کنید.

زندگی سالم

زندگی سالم

کارهایی ر انجام دهید که لذت می برید و به شما احساس لذت و شادی می بخشد

آیا شما هم سرگرمی دارید؟ آیا شما مطالعه می‌کنید؟ آیا ورزش می‌کنید؟ انسان‌ها برای بازی طراحی شده‌اند، بنابراین سعی کنید وقت خود را برای چیزهایی که از آن لذت می‌برید صرف کنید. نکته‌ی دیگر اینکه آیا از چیزهای کوچک روزمره لذت می‌برید؟ کارهایی  به کوچکی خوردن یک فنجان قهوه در راه رفتن به محل کار، لذت بردن از تماشای مناظر از پنجره دفتر خود و یا قدردانی از افرادی که همیشه به شما سلام می­کنند.

شغل به دلیل اینکه بخش از روز را از شما میگیرد پس لازم است در انتخاب شغل مناسب دقت نماییم و یک زندگی سالم را برای خود به وجود آوریم.

از خداوند شاکر باشید و راضی باشید برای نعمت هایی که به شما داده است

شکرگذاری باعث رضایت از زندگی می شود. می توانید به خاطر سلامتی که اصل در زندگی است شاکر خدا باشید و خانواده ای که در کنار شما است نیز از خدا تشکر کنید. پژوهش‌های روانشناسی و تجربه‌ی مشاوران نشان می‌دهد افرادی که احساس خوشبختی و قدردانی می‌کنند بیشتر خوش‌بین و انعطاف‌پذیر هستند. اگر این کار را هر روز برای یک ماه انجام دهید، متوجه لیستی از موارد مثبت می­شوید، که به طور مرتب بیشتر می‌شوند و لیست چیزهایی که در زندگی شما غلط است، کاهش می­یابد و مثل گذشته بر شما تأثیرگذار نیستند.

 

 

Rate this post

درمان مشکلات خانوادگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *