خیانت زناشویی

خیانت زناشویی در افرادی دیده می شود که کمتر از شریک زندگی خود راضی هستن و روابط خوبی با همسر خود ندارند.

خانواده یکی از امنترین ارکان های جامعه است و یکی از محیط های آرامش بخش برای اعضای خانواده است و سلامت جسمی و روانی برای افراد است. و انواع نیاز های زناشویی افراد و نیاز های عقلانی افراد می تواند به بهترین نحو در خانواده ارضا شود.

برخی از جنبه های خیانت زناشویی انعکاسی از تفاوت های جنسی در نگرش به جنسیت می باشد.

مردان تاکید کمتری بر دلبستگی هیجانی به روابط جنسی دارند و تمایل زیادی به تجربه های جنسی بی نام و نشان دارند و دوست دارند که شریک جنسی زیادی داشته باشند در حالی که خانم ها کمتر این گونه هستند.

خانم ها وابستگی هیجانی بیشتری دارند. زنان برای اطمینان کامل و نشان دادن تعهد خود به همسر و رضایت او وابستگی و تعهد بیشتری نشان می دهند.

خیال پردازی زن و مرد باهم کاملا متفاوت است، به این شکل که مردان خیلی بیشتر از زنان خیال پردازی می کنند و قطعا در این خیال پردازی ها افراد غریبه وارد می شوند، ولی خیال پردازی زنان اینگونه نیست.

طبق تحقیقاتی که انجام شده برملا شدن این خیانت زناشویی باعث تخریب خانواده، و درگیری های شدیدی بین زوج ها می شود.

متخصصان بالینی طبق گزارش هایی که انجام داده اند افراد آسیب دیده خیلی خشمگین می شوند نسبت به شریک خیانت کار خود و با احساسات درونی، خجالت، افسردگی ، احساس قربانی شدن و رها شدن شدیدی می کنند.

طبق آخرین اخبارها می توان گفت آمار خیانت زناشویی بالایی وجود دارد و مردان بیشتر در حق شریک زندگی خود پیمان شکنی می کنند.

ﺗﺠﺮﺑﻪ ﺧﻴﺎﻧﺖ ﻭ پیمان شکنی زناشویی ﺑﻪ ﻋﻨﻮﺍﻥ ﻳﻚ ﺭﻭﻳﺪﺍﺩ ﺁﺳﻴﺐ ﺯﺍﻱ ﺑﻴﻦ ﻓﺮﺩﻱ ﺑﻮﺩﻩ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ ﻋﻼﺋﻢ ﺷﻨﺎﺧﺘﻲ، ﻋﺎﻃﻔﻲ ﻭ ﺭﻓﺘﺎﺭﻱ ﺩﺭ ﻗﺮﺑﺎﻧﻲ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ.

زنان از خیانت، بیشتر از مردان آسیب می بینند و بیشتر رنج می برند.

چون این تجربه تلخ از طرف عزیزترین و نزدیک ترین شخص زندگی یعنی همسر، منجر به از بین رفتن اعتماد و رشد احساسات منفی مثل افسردگی، خشم و… می شود.

شواهد بالینی نشان می دهد که این خیانت روی زندگی آینده شخص آسیب دیده خیلی اثرات بد و ناگواری می گذارد، می تواند بر کیفیت زندگی خانوادگی و رابطه فرد با سایر اعضای خانواده به خصوص کودکان خیلی اثر منفی می گذارد.

خیانت ها دو نوع دارند خیانت های عاطفی و خیانت های جنسی

می توان خیانت عاطفی را این گونه شرح داد که برقراری رابطه صمیمی و احساسی با شخصی غیر از همسر خود باشد.

خیانت جنسی را می توان این گونه تعریف کرد که به معنی برقراری رابطه جنسی با شخصی غیر از شریک زندگی باشد.

حتی ممکن است که خیانت عاطفی و خیانت جنسی با هم ترکیب شوند و به طور همزمان رخ دهد.

خیانت زناشویی

انواع خیانت

 1. خیانت موقعیتی

خیانت موقعیتی یعنی در مقابل میل جنسی، تسلیم شدن. شخص همسر خود را دوست دارد اما در بعضی مواقع نمی تواند در برابر تکانه های جنسی خود را کنترل کند.

 1. خیانت تحت اجبار

این شخص نیز به همسر خود علاقه دارد و تلاش می کند که نسبت به او تعهد داشته باشد. ولی از طرف دیگر نگران واکنش های شخصی است که با او یک روابط جنسی داشته است و در مقابل او تسلیم می شود. که این ممکن است بعدها برای او مشکلاتی را بوجود آورد.

 1. خیانت عشقی

در این خیانت شخص دیگر به همسر خود علاقه ندارد و به فرد دیگری علاقمند می شود.

 1. خیانت عشقی متعارض

این خیانت فجیع ترین نوع خیانت می تواند باشد. در این خیانت شخص به چندین نفر علاقه مند است و روابط پنهان بسیار زیادی دارد.

حتما بخوانید
مشکلات زناشویی

چه اتفاقاتی بعد از خیانت زناشویی می افتد؟

وجود هر گونه رابطه با فرد سوم در زندگی باید به طور کامل و خیلی سریع قطع شود. هرگونه رابطه با فردی غیر از همسر به هر میزان و با هر نیت و کیفیت به سلامت و روان فرد و خانواده آسیب می رساند، و باید به سرعت و به طور یکباره به فکر ترک آن رابطه بود.

باید به فکر بودن و رابطه داشتن با همسر خود باشند و باید پیشگیری از روابط خارج از حیطه زناشویی با دیگران داشت.

همسر آسیب دیده بعد از این اتفاق دچار آسیب های سختی خواهد شد مثل خشم، حس نا امیدی، غم و… که نمی تواند به درستی تصمیم گیری کند لذا به یک متخصص مشاوره خانواده احتیاج دارد تا با کمک راهنمایی های آن و مشورت کردن با متخصص به یک انتخاب درستی دست پیدا کند.

در خیانت های زناشویی فرد آسیب دیده تمایل زیادی دارند که تمام مسائل و حس هایی که بین همسر و شخص سوم اتفاق افتاده را به طور دقیق و با جزئیات کامل برایش تعریف کند ولی این کار بی نهایت اشتباه است و بیشتر فرد را دچار آسیب می کند.

مشاوره خانواده به شخص آسیب دیده کمک می کند و راهکارهایی برای فرد ارائه می کند ولی هیچ وقت در تصمیم گیری کلی فرد آسیب دیده دخالت نمی کند و روانشناس با آگاه کردن فرد در مورد ابعاد مهم و بررسی و تحلیل مسائل مهم زندگی مشترک او و عوامل فردی اش و بررسی نتایج احتمالی تصمیم آن فرد به کمک خودش به تصمیم دقیق تر و با خطا و پشیمانی کمتر کمک می کند.

بعد از خیانت زناشویی چه کاری بهتر است؟

ابتدا باید گفت که تلاش برای فهمیدن جزییات خیانت نکنید، و به یک متخصص درمانی در این زمینه مراجعه کنید.

شخصی که خیانت می کند و با فردی بجز همسرش ارتباط برقرار می کند، باید به جای تلاش برای بهتر کردن رابطه ی خود با فرد سوم، به فکر بهبود رابطه خود با همسرش باشد و نقاط قوت و ضعف خود و همسرش و رابطه شان را با دقت مورد بررسی قرار دهد و مطالعه کتاب در این زمینه داشته باشد و به یک مشاوره یا درمانگر مراجعه کند و از مشاوره راهنمایی بگیرد و تمام وقت و انرژی خود را برای نجات زندگی مشترک خود و همسرش صرف کند.

خیانت زناشویی

آیا همسر خیانتکار بخشیده شود؟

در اکثر مواقع زوج پیمان شکن از خیانت خود پشیمان می شود و تمایل دارد به زندگی خود با همسرش ادامه دهد. زوج آسیب دیده در اکثر مواقع می تواند همسر خود را ببخشد.

این بخشش شرط نیز دارد:

 • زن و شوهر زندگی مشترک خود را حفظ کنند و انگیزه درونی برای اینکار داشته باشند.
 • صادقانه به خود و همسرش نظر بیفکند و هر کدام سهم خود را در رخ دادن خیانت بپذیرد.
 • رابطه با نفر سوم به طور کامل و برای همیشه قطع شود.
 • زن و شوهر مهارت های لازم برای بهبود زندگی مشترک و شناخت و ارزیابی این بحران و علت یابی را کسب کنند.
 • در نهایت به یک مشاوره خانواده و مشاوره انلاین می توانند برای بهبود زندگی خود مراجعه کنند.
حتما بخوانید
بزرگتررین کمکی که مشاوره قبل از ازدواج به ما می‌کند

گاهی اوقات زن و شوهر پیمان شکن و یا آسیب دیده تمایل دارند برای نجات زندگی و رابطه خود، با شریک زندگیشان تلاش کنند. و بهترین راه مراجعه به درمانگر خیانت زناشویی برای کمک گرفتن و مداخله های درمانی است که می توانند با مراجعه به مشاوران حال خوب زندگی به خود و همسرشان کمک شایانی کنند.

آیا خیانت زناشویی قابل درمان است؟

زمانی که زن و شوهر برای درمان خیانت زناشویی شان به مشاوره متخصص در این زمینه مراجعه می کنند، باید توجه داشته باشند که قرار نیست زندگی مشترک آن ها فقط به قبل از خیانت برگردد.

بلکه باید روابط آنها تا جایی که امکان دارد اصلاح شود و مشکلات آنها رفع شود، زیرا اگر زندگی آن ها بدون مشکل بود احتمال خیانت اصلا وجود نداشت.

اگر چه مسائل ارتباطی زوجین تنها دلیل وقوع خیانت نیست و عوامل فردی آنها هم موثر است ولی باید روی هر دو بعد ارتباطی و فردی زوجین در درون خیانت به صورت تخصصی کار شود.

در درمان خیانت، روابط زوجین را باید رشد داد و به بهترین حالت ممکن رساند، تا رضایت زناشویی شان بالا رود و از وقوع خیانت های احتمالی بعدی هم جلوگیری شود.

پس درمان خیانت زناشویی، درمانی رشد گراست.

فردی که به همسر خود خیانت کرده است در صورتی می تواند به زندگی مشترک خود و بهبود روابط و حال خود و همسرش کمک کند که با مراجعه به متخصص و رعایت نکات زیر نتیجه بگیرد:

 • حالت تدافعی نداشته باشد و واقعیت را بپذیرد.
 • از خیانت خود واقعا پشیمان باشد و نخواهد دوباره این کار را تکرار کند.
 • از همسر خود عذرخواهی کند و درصدد جبران اشتباه خود باشد.
 • ضربه هایی که به خانواده و فرزندان در اثر خیانت وارد کرده بپذیرد و سعی در جبران آن ها باشد.
 • ایرادات و نقش خود را در نارضایتی مسائل زندگی مشترک بپذیرد و تمام تلاش خود را کند و به کمک همسرش آن ها را حل کندو کیفیت رابطه زندگی خود را بالا ببرد.
 • ارتباط خود را با نفر سوم کاملا قطع کند.
 • و…

در این مقاله به مشاوره خیانت زناشویی پرداختیم. و مسائلی مثل انواع خیانت، چه اتفاقاتی بعد از خیانت زناشویی می افتد؟ آیا همسر خیانتکار بخشیده شود؟ آیا خیانت زناشویی قابل درمان است؟ در این مقاله بیان کردیم.

زوج هایی که با خیانت و پیمان شکنی زناشویی مواجه می شوند، افسرده، آشفته، دچار احساسات منفی و… می شوند. که این علامت دچار اختلالاتی در فرد آسیب دیده می شود و با توجه به این امر بهتر است به مشاوران متخصص در این زمینه مراجعه کرد تا بتوانند به زندگی افراد آسیب دیده و افراد خیانت کار کمک کند. می توانید به مشاوره آنلاین نیز مراجعه کنید تا به صورت آنلاین پاسخگوی شما باشند و برای این کار میتوانید به مشاوران سایت حال خوب مراجعه کنید.

Rate this post

درمان مشکلات زناشویی

خیانت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *