مشاوره والدین و تربیت فرزند

تربیت فرزند مسئولیت بزرگی است که بر عهده  والدین می باشد. تربیت کودک تداعی کننده ی فرهنگ غالب بر خانواده است و از همین رو خانواده ها برای تربیت فرزندان خود بسیار تلاش می کنند.

تربیت فرزندان به مهارت والدین بستگی دارد. برخی از این مهارت ها تجربه و برخی توسط تحقیق و مشاوره بدست می آیند. در ادامه این مقاله چند راه حل کلی و عمومی را برای تربیت صحیح فرزندان ارائه می دهیم؛ پس ما را دنبال کنید.

مشاوره والدین و تربیت فرزند

اصول مهم در تربیت فرزند چیست؟

باید به نقطه نظر مشترک در تربیت فرزند برسید

در تربیت فرزند بسیار مهم است که والدین با یکدیگر هماهنگ برخورد کنند. در صورتی که والدین در تربیت فرزند سمت و سوی کاملا مخالفی را پیش بگیرند فرزند دچار تعارض شده و حرف یکی از آن ها را گوش می دهد و حرف دیگری را رد می کند. این موضوع باعث می شود تا کودک سرپیچی کردن از حرف والدین را تجربه کند و در آینده نیز این سرپیچی ها در مورد توصیه های یک و یا جفت آنها پررنگ تر می شود. تا حد امکان هماهنگ برخورد کنید و در صورتی که به نقطه نظر مشترکی در موضوع خاصی نرسیدید حداقل وانمود کنید که با یکدیگر موافق هستید.

 ادب را در محیط خانواده رعایت کنید

در صورتی که مودب بودن فرزندتان برایتان اهمیت دارد پس در وهله ی اول باید خودتان ادب را رعایت کنید. توجه کنید که فرزندان شما آیینه ی رفتاری شما هستند و با این کار بهترین آموزش در حوزه ی ادب را خواهند دید. این موضوع باعث می شود تا کودک در هنگام خشم و عصبانیت نیزخودش را کنترل کند و بتواند مودبانه برخورد کند.

برای کودکانتان زمان صرف کنید

هر چیزی برای رشد و تربیت، نیاز به توجه و زمان صرف کردن دارد. حتی شما اگر به گل و یا گیاه توجه نکنید خشک و پژمرده می شود، چه بسا کودکان که دارای روحیه ی حساس تری هستند و اهمیت این موضوع درآنها کاملا متفاوت خواهد بود. امروزه والدین به دلیل شرایط بد اقتصادی ممکن است هر دو به یک و یا چند کار مشغول باشند. ولی این موضوع نباید موجب این شود که شما از وقت صرف کردن با کودکتان غافل شوید. شما متناسب با سن کودکتان باید حتما یک زمان مشخص را به او اختصاص دهید.

حتما بخوانید
مهارت نه گفتن | چرا نه گفتن برای ما مزیت محسوب می شود؟
تربیت فرزند
شنونده و بیننده ی خوبی باشید

زمانی که کودکانتان با شما صحبت می کنند ارتباط چشمی با آنها را حفظ کنید. همانگونه که پای سخنان دوستان وآشنایان می نشینید پای سخنان فرزندانتان نیز بنشینید و بگذارید تا سخن خودش را کامل به پایان برساند. این موضوع باعث می شود تا کودکتان به ارزش خود پی ببرد و این موضوع در افزایش اعتماد به نفس او بسیار اهمیت دارد.

تعادل در محدودیت و آزادی ها

ایجاد تعادل در محدودیت و آزادی ها در تربیت فرزند یک اصل بسیار مهم است. برای روشن تر کردن این موضوع روحیه کودک را به یک فنر تشبیه می کنیم؛ هر چقد شما فنر را تحت فشار قرار دهید، بعد از رها شدن، قدرت بیشتری برای جهش دارد. شما نیز وقتی کودکتان را تحت فشار های محدودیتی قرار دهید، بی شک در آینده و در سنین بالا تر نتیجه ی مخرب عملکرد خود را خواهید دید. سعی کنید آزادی و محدودیت به اندازه ی کافی باشد و کنترل خود را بر روی فرزندتان از دست ندهید.

به شیوه صحیح امر و نهی کنید

در صورتی که می خواهید فرزندتان کاری را برای شما انجام دهد، تا حد ممکن از گفتار دستوری و رسمی بپرهیزید و به شیوه ی صمیمی و با لحن عاطفی و دوستانه از او کمک بخواهید.

سعی کنید مسئولیت هایی که بر عهده ی فرزند خود قرار می دهید در حد توان کودکتان باشد و در فرصت مناسبی این مسئولیت را برعهده ی وی قرار دهید؛ زیرا ممکن است فرزندتان در هنگام انجام بازی و یا هنگام تماشای تلویزیون باشد و از انجام دادن مسئولیت خویش امتناع کند.

زمانی که فرزندتان کار خطایی انجام می دهد به جای تنبیه و داد و فریاد سر دادن، بهتر است با ملایمت بیشتری ناراحتی خود را بروز دهید و برای او دلیل ناراحتی خود را بیان کنید و برای او روشن کنید که کار او اشتباه بوده است. حتما باید دلیل شما منطقی و معقولانه باشد. این موضوع هم قدرت درک و انتقاد پذیری کودکتان را بالا می برد و همچنین موجب می شود تا کودکتان به اشتباهات خود پی ببرد و دیگر مرتکب آن اشتباه نشود.

حتما بخوانید
مهارت کنترل خشم

تربیت فرزندان

علایق آنها را سرکوب نکنید

کودکانتان نمی توانند چیزی که خودتان می خواستید باشید، بشوند. کودکانتان نیز علایق منحصر به فرد خود را دارند. کودکتان می تواند در هر زمینه ای چون هنر، ورزش، علم و… علاقه نشان دهند. شاید علایق او تنها دلخوشی او باشد و با سرکوب کردن این علایق تنها لذت او را نیز خواهید گرفت. بهتر است علاوه بر حمایت علایق او، فرزندتان را با زمینه های مناسب دیگر آشنا کنید.

 کودکانتان ماشین نیستند

کودکان شما حتما نباید در هر زمینه ای موفق شوند و تمامی فعالیت های خود را بدون نقص انجام دهند. امکان شکست در هر زمینه ای وجود دارد. شما بهتر است به جای زیاده از حد جلوه دادن جنبه ی منفی شکست، به فرزندان بیاموزید که بتوانند بعد از هر شکست نا امید نشده و به مسیر خود ادامه دهند تا بتوانند به موفقیت دست پیدا کنند.

لازم نیست تمامی خواسته های کودکتان را برآورده کنید

همیشه لازم نیست هر چیزی که فرزندتان از شما بخواهد را سریعا برای او مهیا کنید. این امر موجب می شود تا کودکتان در آینده از کنترلتان خارج شود. همچنین نباید به گونه ای باشد که همیشه آن ها را ناکام بگذارید و به خواسته آنها عمل نکنید بلکه در این موضوع نیز باید تعادل را برقرار کنید.

مشاوران متخصص “حال خوب زندگی”

در برخی مواقع ممکن است با برخی مشکلات و سوالات پیرامون تریبت فرزند مواجه شوید و راه حل مناسبی پیدا نکنید. شما می توانید درسایت مشاوره حال خوب زندگی با مشاوران متخصص ما از طریق مشاوره آنلاین و یا مشاوره تلفنی در ارتباط باشید و سوالات خود را بپرسید و می توانید از مشاورهایی مانند: مشاوره خانواده، مشاوره کودک، مشاوره نوجوان و… برخوردار شوید، تا زندگی بهتری داشته باشید و فرزندی صالح و با تربیت عالی به جامعه تحویل دهید که باعث افتخار و سربلندی برای شما باشد.

 

Rate this post

درمان مشکلات خانوادگی

تربیت کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *