افسردگی بعد از زایمان | راه های جلوگیری از افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان

بعد از زایمان ممکن است مادر دچار افسردگی بعد از زایمان شود و به کمک خود مادر و اطرافیان و دوستان می توان این افسردگی را از بین برد و شدیدتر نشود. طبق تحقیاتی که انجام شده است از 100 مادر 10 الی 15 مادر دچار این افسردگی می شوند. علائم افسردگی بعد از زایمان مشابه علائم افسردگی در زمان دیگر است. ممکن است این افسردگی از تغذیه نامناسب نیز به وجود آید، کمبود ویتامین B و D در مادرانی که تازه نوزاد آنها به دنیا آمده است احتمال افسردگی بالاتر است. باید مادر به تغذیه خود توجه ویژه داشته باشد که از خود و نوزاد خود بتواند مراقبت کند، می توانید از خواهر یا مادر خود کمک بگیرید تا نوزاد را بگیرند و تا شما براحتی بتوانید غذا بخورید و به تغذیه خود برسید.

بهتر است که حتما درباره افسردگی بعد از زایمان اطلاعاتی کسب کنید که اگر علائم آن را داشته باشید بتوانید با مشاوره خانواده صحبت کنید بعضی از مادران به دلیل مشغله زیاد نمی توانند نزد مشاوره خانواده بروند ما در اینجا مشاوره آنلاین را به شما پیشنهاد می کنیم. بهترین مشاوران سایت حال خوب زندگی، شیوه های زندگی کردن بهتر را به شما یاد می دهند.

ممکن است بعد از زایمان دچار تغییرات هورمونی، سابقه خانوادگی، افسردگی مزمن، ناهنجاری دو قطبی بودن و یا دیگر بیماری های روانی شوید که احتمال بروز افسردگی پس از زایمان را بیشتر می کند که معمولا مادرهایی که از قبل این علائم را دارند یا در خانواده آنها ارثی است، بیشتر دچار افسردگی می شوند، داشتن استرس در طول دوران بارداری طبیعی است و بیشتر مادرها دچار این استرس می شوند.

 

افسردگی بعد از زایمان

 

چقدر با افسردگی بعد از زایمان آشنا هستید؟

در موارد اندک، احتمال دارد بعد از زایمان مادر دچار نوعی شدید از افسردگی شود که به آن جنون بعد از زایمان می گویند. مادر ممکن است اعمال عجیب و غریب انجام دهد، چیزهایی ببیند و بشنود که وجود ندارد که این می تواند برای مادر و نوزاد خطرناک باشد. این نوع افسردگی که شدیدتر و خطرناک تر است حالت اورژانسی به آن می گویند، این نوع حتی ممکن است شدیدتر نیز شود.

حتما بخوانید
مشکلات زناشویی

اقدام کردن برای درمان افسردگی بسیار مهم است. هر چه سریعتر شروع به درمان افسردگی کنید، بیماری افسردگی خیلی سریعتر خوب می شود و می توانید از حال خوب خودتان لذت ببرید و فرزندی شاد و سالم تربیت کنید.

حال ممکن است از خود بپرسید چه راهکارهایی وجود دارد که به ما کمک کند تا دچار افسردگی بعد از زایمان نشویم و این دوران را با آسودگی و خیالت راحت بگذرانیم، با ما همراه باشید تا در این زمینه مشاوران حال خوب زندگی شما را راهنمایی کنیم:

  • انتظارات خود را کم کنید

شاید در تبلیغات کودکان بسیار زیبا دیده باشید و کودک خود را با آنها مقایسه کنید، این کودکان حداقل 10 روز از تولد آنها گذشته است. تمام نوزادان، زمانی که متولد می شوند کمی پف دارند مخصوصا صورت آنها، قرمز هستند و چروک می باشند، که این علائم بعد از گذشت دو هفته به حالت طبیعی خود برمی گردد.

تا جایی که می توانید اطلاعات خود را درباره بارداری و زایمان بالا ببرید و با سایر مادران در ارتباط باشید و از تجربه آنها استفاده کنید و روابط خود را با این مادران افزایش دهید و باید قبول کنید که هیچ اتفاقی قابل پیش بینی نیست ممکن است برای مادری زایمان سخت باشد و برای مادر دیگر زایمان خیلی راحت باشد.

  • از خانواده کمک بگیرید

باید از خانواده کمک بگیرید اجازه بدهید آنها کمکتان کنند، می توانید از خواهر یا مادر درخواست کمک کنید زیرا کارهای بعد از زایمان احتیاج به کمک دارد کارهایی مثل حمام نوزاد، شیردهی، بهبود زخم های زایمان، خستگی ها و شب بیداری ها باید خانواده به شما کمک کنند که دچار افسردگی نشوید.

  • خوب بخوابید

وقتی که نوزاد می خوابد مادر نیز استحراحت کند و کارها را انجام ندهد، مادری که در طول روز 8 ساعت خواب کافی را دارد دچار افسردگی نمی شود. سعی کنید دو شب در هفته نوزاد را به خواهر یا همسر بسپارید و کارهایی مثل شب بیداری را آنها انجام دهند.

  • به تغذیه خود رسیدگی کنید

کمبود برخی مواد معدنی مانند ویتامین B و D احتمال افسردگی بعد از زایمان را بالا می برد. ممکن مراقبت از نوزاد برای شما سخت باشد و نتوانید یک وعده غذایی کامل میل کنید در اینجا باید از دیگران کمک بگیرد تا نوزاد شما را بگیرند که شما غذای خود را کامل بخورید که کمبود ویتامین ها نشوید و باید به سلامت خود اهمیت دهید تا بتوانید کودکی سالم پرورش دهید.

حتما بخوانید
مشاوره ازدواج آنلاین

 

افسردگی بعد از زایمان

 

  • ورزش کنید

ورزش کردن باعث می شود تا سلامتی خود را حفظ کنید و وزن خود را کاهش دهید و همچنین باعث می شود روحیه تان را بالا نگه دارید. مادرانی که در زمان بارداری ورزش نمی کنند حتی بعد از زایمان نیز ورزش نمی کنند بیشتر احتمال دارد که دچار افسردگی شوند. سعی کنید روزانه 20 دقیقه تمرینات یوگا، پیاده رویی و نرمش های بعد از زایمان را داشته باشید.

نکات و مواردی که در بالا ذکر شد به شما کمک می کند تا دچار افسردگی بعد از زایمان نشوید و با رعایت آنها می توانید از داشتن و بزرگ کردن کودک خود لذت ببرید. می توانید برای تربیت صحیح کودک دلبندتان از مشاوره کودک سایت حال خوب زندگی راهنمایی بگیرید.

 

Rate this post

درمان مشکلات زناشویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *