تاثیرات اضطراب در عملکرد جنسی مردان | گزینه های درمان این مشکل کدام اند؟

اضطراب در عملکرد جنسی مردان

گاهی پیش می آید که  مردان قبل و در طی فعالیت جنسی احساس عصبی، اضطراب یا ناراحتی کنند. این می تواند یک مشکل معمول باشد که به عنوان اضطراب عملکرد جنسی در مردان شناخته می شود.

اضطراب در عملکرد جنسی ( Sexual Performance Anxiety ) می تواند در هر سنی از مردان رخ دهد ، در نتیجه از انزال زودرس گرفته تا اختلال نعوظ. این یک مسئله مشترک با راه حل های مختلف است که برای هر این مشکل از روش های کاهش اضطراب گرفته تا دارو می توان نام برد.

در این راهنما ، جزئیات بیشتری در مورد اینکه اضطراب در عملکرد جنسی مردان چیست و چگونه اتفاق می افتد و اینکه برای جلوگیری از تأثیر آن بر عملکرد جنسی چه کاری می توانید انجام داد را توضیح خواهیم داد؟

اضطراب در عملکرد جنسی مردان چیست؟

اضطراب در فعالیت جنسی احساس عصبی بودن و اضطراب قبل و در حین رابطه جنسی است. این مشکل بسیار رایج است ، مردان در هر سن مختلف را تحت تأثیر قرار می دهد. این می تواند به طیف گسترده ای از دلایل مختلف رخ دهد ، از جمله:

  • نگرانی در مورد عملکرد جنسی (به عنوان مثال ، نگرانی از اینکه ممکن است شریک زندگی خود را به طور کامل راضی نکنید)
  • مسائل مربوط به بدن : مانند نگرانی در مورد وزن ، قد یا اندازه آلت تناسلی مرد
  • استرس در مورد اختلال نعوظ ، انزال زودرس ، انزال تأخیری و سایر شرایطی که می تواند رضایت جنسی را تحت تأثیر قرار دهد
  • مسائل مربوط به روابط ، مانند عدم ارتباط عاطفی یا عدم رضایت از رابطه
  • منابع استرس دیگر ، مانند مشکلات مربوط به کار ، روابط ، خانواده یا سایر جنبه های غیر جنسی زندگی
  • به طور کلی عصبی بودن در مورد فعالیت جنسی

هنگامی که فرد این احساسات را تجربه می کند ، بدن او ممکن است مقادیر بیشتری هورمون استرس قوی مانند آدرنالین ترشح کند و استراحت و لذت بردن از فعالیت جنسی را برای او دشوار می کند.

برای بسیاری از مردان ، این می تواند منجر به اختلال نعوظ شود  و فعالیت جنسی را دشوارتر و رضایت جنسی را کمتر کند. گاهی اوقات ، اضطراب در ارتباط جنسی مردان با گذشت زمان بدتر می شود ، زیرا یک تجربه بد باعث ایجاد اضطراب و استرس بیشتری در مورد فعالیت جنسی می شود.

حتما بخوانید
سه راه برای تغییر دیدگاه و غلبه بر افکار اضطراب آور

چگونه اضطراب عملکرد جنسی اتفاق می افتد ؟

وقتی فرد احساس اضطراب می کند ، بدن سیستم عصبی خود را فعال می کند و در نتیجه باعث انقباض رگ های خونی می شود و تولید هورمون های استرس مانند اپی نفرین ، نوراپی نفرین و کورتیزول افزایش می یابد. این امر منجر به افزایش سطح فشار خون و در نتیجه کاهش جریان خون در قسمت هایی از بدن مانند آلت تناسلی فرد می شود.

این امر ایجاد و ادامه نعوظ را بسیار دشوارتر از حد طبیعی می کند و این بر توانایی فرد برای لذت بردن از رابطه جنسی با همسر تأثیر می گذارد. به بیان ساده ، تأثیرات روانشناختی اضطراب در عملکرد منجر به پاسخ جسمی از بدن فرد می شود که به نوبه خود رابطه جنسی را دشوارتر می کند.

معنای این امر این است که حتی مردان بدون هیچ یک از دلایل اصلی جسمی اختلال نعوظ ، در صورت احساس اضطراب در فعالیت جنسی یا عصبی بودن قبل از رابطه جنسی ، می توانند در نعوظ مشکل داشته باشند.

اضطراب در عملکرد جنسی مردان می تواند قبل از فعالیت جنسی یا در حین رابطه جنسی رخ دهد. در هنگام رابطه جنسی ، اضطراب عملکرد می تواند مشکل ارگاسم را دشوارتر کند ، زیرا اضطراب در مورد عملکرد جنسی فرد، تمرکز بر احساس جسمی و عاطفی رابطه جنسی را دشوار می کند.

با گذشت زمان ، اضطراب در ارتباط جنسی مردان می تواند تأثیر منفی قابل توجهی بر زندگی جنسی فرد داشته باشد ، در نتیجه (برای برخی از افراد) میزان علاقه به فعالیت جنسی کاهش می یابد.

اضطراب در عملکرد جنسی مردان و اختلال نعوظ (ED)

در حال حاضر ، تحقیقات زیادی در مورد تأثیرات جسمی اضطراب عملکرد انجام نشده است. با این حال ، یک مطالعه از سال 2005 نشان می دهد که اضطراب جنسی یکی از عواملی است که بیشترین ارتباط را با اختلال در عملکرد جنسی مردان و زنان دارد.

یک مطالعه جدیدتر از سال 2020 همچنین نشان داد که اضطراب عملکرد جنسی “باعث ایجاد یا حفظ بیشترین اختلال عملکرد جنسی می شود.”

گزینه های درمان اضطراب عملکرد جنسی

از آنجا که اضطراب در عملکرد جنسی مردان می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد ، درمان معمولاً بر شناسایی و حل فاکتور یا عواملی است که باعث ایجاد اضطراب می شوند.

حتما بخوانید
مشاوره رایگان

گاهی اوقات ، با آشنایی و راحتی بیشتر با شریک جنسی ، اضطراب در عملکرد جنسی ممکن است خود را برطرف کند. در موارد دیگر ، با شناسایی و مدیریت منابع استرس در زندگی ، ممکن است اضطراب در عملکرد از بین برود.

سایر گزینه های درمانی برای اضطراب عملکرد شامل مشاوره خانواده در رابطه با حل اضطراب در رابطه جنسی زوجین با کار بر روی صمیمیت و همچنین تغییر سبک زندگی با هدف کاهش سطح کل استرس و تفکر منفی شما است.

داروهای ED مانند سیلدنافیل ، تادالافیل و واردنافیل همچنین می توانند در درمان اضطراب در عملکرد جنسی در مردان به عنوان راهی برای ایجاد اطمینان بیشتر برای مردان دارای نگرانی در مورد عملکرد جنسی استفاده شوند. مانند همه داروهای تجویزی ، این چیزی است که بهتر است با پزشک در مورد آن صحبت کنید.

این یک مسئله مشترک است

اضطراب عملکرد یک مشکل رایج است که می تواند هرکسی را درگیر کند. برای مردان ، این می تواند یک تجربه استرس زا باشد . به هر حال ، هیچ کس نمی خواهد شریک جنسی خود را ناراضی نگه دارد و یا لذت بردن از رابطه جنسی را از دست بدهد زیرا آنها احساس اضطراب و ناراحتی می کنند.

خوشبختانه اضطراب عملکرد جنسی به راحتی برطرف می شود. از ارتباط آزاد با شریک زندگی خود گرفته تا تمرینات آرام سازی و داروهای ED ، طیف وسیعی از گزینه های درمانی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بر اضطراب در عملکرد جنسی غلبه کنید و از یک ارتباط جنسی سالم لذت ببرید.

4.5/5 - (2 امتیاز)

مشاوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *