انواع راه های درمان وسواس | آیا وسواس قابل درمان است؟

وسواس

راه های درمان وسواس

با افزایش اعتماد به نفس می توانید به درمان وسواس خود کمک کنید. برخی از نکات درمان وسواس خیلی ساده و ابتدایی هستند و با این وجود که بعضی از افرادی که اهل مطالعه هستند این درمان های ساده را نمی دانند و ممکن است دچار وسواس شوند.

بعضی از انواع وسواس، مزمن هستند.

میتوان وسواس را به دو دسته کلی تقسیم کنید:

الف- برخی از وسواس ارثی هستند مثلا پدر، مادر یا بستگان به این وسواس دچار هستند این نوع وسواس ها را نمی توان به طور کامل درمان کرد مثل بیماری قند یا دیابت و آسم که نمی توان به طور قطع آن را ازبین برد ولی می توان آن را کنترل کرد، این نوع وسواس نیز این گونه است می توان آن را کنترل کرد که شدیدتر نشود و باعث مشکلات نشود.

ب- نوع دیگر از وسواس، وسواس هایی هستند که بر اثر اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است در بخشی از مغز بنام حافظه روندی ذخیره می شود و روی رفتار و احساسات آینده ما تاثیر می گذارد، چون که ما روی این بخش از مغز هوشیاری نداریم که به آن ضمیرناخودآگاه می گویند.  که این نوع وسواس قابل درمان است.

 

درمان وسواس

 

وسواس چیست؟

وسواس یا O.C.D یک اختلال است که روی فکر، احساسات و عمل ما اثر منفی می گذارد. وسواس داشتن اضطراب را بیشتر می کند و دچار ایجاد افکار مزاحم می شود و نمی گذارند روند نرمال زندگی خود را داشته باشیم و ریشه آن را می توان شخصیت وسواسی افراد دانست.

درمان وسواس با کمک خودمان

راه های زیادی وجود دارد که بتوان فردی را که دچار وسواس شده است، وسواس آن را کنترل کند می توانید از بهترین مشاوره خانواده سایت حال خوب زندگی نیز کمک بگیرید در ادامه به توضیحات کامل تر و جامع تر می پردازیم

در نظر داشته باشید که اولین فردی که در این درمان می تواند به شما کمک کند خودتان هستید، و در کنارش از روش های درمانی روانشناختی استفاده کنید بهترین نتیجه را خواهید گرفت.

  1. مقابله با وسواس با روش های خودیاری

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد وسواس، استرس و اضطراب زندگی است. باید طوری زندگی کنید که بتوانید استرس و اظطراب خود را تا حد زیادی کنترل کنید، روش های زیادی مثل ورزش کردن مرتب و منظم داشتن حداقل روزی 30 دقیقه با تمرکز ورزش کنید.

روش دیگری هم وجود دارد مثل ایجاد ارتباط های زیاد با دیگران، تنهایی بیشتر باعث می شود که فکرهای وسواسی کنید، پس ارتباط خود را با دوستان و خانواده حفظ و تقویت کنید.

حتما بخوانید
وسواس چیست؟ | مهم ترین علائمی که نشان می دهد شما وسواس دارید؟

روش دیگر که باید رعایت شود در کنار دیگر روش ها خواب کافی و مناسب است، خواب کافی می تواند اضطراب و نگرانی را تا حد زیادی کنترل کنید.

روش دیگر مدیتیشن می باشد. یوگا، تنفس های عمیق و ریلکس کردن روش هایی هستند برای کاهش فشارهای ذهنی و استرس و اظطراب خیلی مفید موثر واقع می شوند.

روش های مختلفی را باید امتحان کرد تا خودتان متوجه بشوید که چگونه می توانید استرس و اضطراب خود را کنترل کنید که باعث می شود وسواس از بین برود.

می توانید از بهترین مشاوره خانواده سایت حال خوب زندگی بهترین راهنمایی ها را بگیرید و خودتان را از شر بیماری وسواس رها کنید.

  1. در برابر بعضی الگوهای رفتاری مقاومت کنید

یکی دیگر از روش های درمان وسواس، مقابله کردن با بعضی از رفتارهای وسواس گونه است.

با ترس هایی که برایتان بوجود می آید مقابله کنید. بجای اینکه بترسید و فرار کنید و در آن قرار بگیرید و با رفتار خود در برابر آن مقاوم کنید. رفتارهای وسواسی را به مرور کم کنید. به مرور زمان می توانید این وسواس و احساستان را کنترل کنید.

می توانید ذهن خود را با چیزهای دیگری مشغول کنید، مثلا کتاب بخوانید یا ورزش کنید یا مشغول بازی کامپیوتری شوید یا میتوانید با دوستان خود صحبت کنید و… و افکار وسواسی خود را به عقب بندازید. با این کارها وسواس خود را کاهش می دهید.

  1. افکار وسواس گونه را به چالش بکشید

اختلال وسواس فکری-عملی مثل قفلی در مغز، روی مسئله خاصی قفل شده و باعث ایجاد استرس و اضطراب می شود.

باید رفتارهای وسواسی خود را یادداشت کنید. اینقدر این رفتارهای وسواس گونه را یادداشت کنید تا زمانی که این رفتارها تکرار می شود حتی اگر تکراری باشند این گونه ذهن شما میبیند و در درک رفتارتان به شما کمک می کند، و باعث ضعیف شدن وسواس می شود.

می توانید روزی سه تایم 10 دقیقه ای مشخص کنید و در آن زمان به بروز اختلال وسواس  فکری بپردازید. سعی کنید آخر شب نباشد چون باعث می شود در خواب دچار اضطراب شوید. در آن زمان هایی که مشخص کردید اجازه دهید افکار وسواس در ذهن شما عبور کنند سعی نکنید آنها را اصلاح یا تخریب کنید فقط آنها را مشاهده کنید، و در وظایف روز مره خود آنها را اصلاح کنید.

یه راه دیگر رهایی از وسواس این است که می توانید صدای خود را ضبط کنید و روی فکری که بیش از همه با آن درگیر هستید تمرکز لازم را داشته باشید، و در یه زمانی قرار دهید و صدای خود را گوش دهید با این روش می توانید وسواس فکری خود را کنترل کنید.

  1. پیش بینی تمایلات اختلال وسواس فکری-عملی

اگر بتوانید تمایلات وسواس گونه خودتان را پیش بینی کنید، می توانید راحت تر با آن مقابله کنید. میتوانید همان اول کار را با دقت انجام داد مثلا برای قفل کردن درب منزل مرتب نرید چک کنید که آیا قفل کردم یا خیر در همان ابتدا با دقت کامل درب منزل را قفل کنید می توانید از جمله های تاییدی نیز استفاده کنید مثلا “من دارم میبینم که درب منزل را قفل کردم” این جمله ها به شما کمک زیادی می کند.

حتما بخوانید
راه های درمان افسردگی

 

درمان وسواس

 

برای مبارزه با وسواس باید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

شاید قبلا از خود پرسیده باشید چگونه درمان وسواس، اعتماد به نفس را افزایش خواهد داد. وسواس تا زمانی که در فکر شما است مثلا با شستن هربار میوه بازهم می گوید نه باید دوباره شسته شود این خودش نوعی وسواس است که در فکر و ذهن شما وجود دارد و آرام و قرار ندارید می توان برای این افراد گفت که وسواس نقطه پایان ندارد. چنین زمزمه های درونی را باید رفع کرد که دچار بیماری های عصبی نشوید.

برای اینکه وسواس را از خود دور کنید باید دید کلی نسبت به خود و توانایی های خود داشته باشید. اگر توسط وسواس دچار تحقیر شده اید مطمئن در حال تلاش هستید تا این وسواس را از خود دور کنید.

همین که تصمیم گرفتی وسواس را از خود دور کنید تصمیم بزرگی گرفته اید و قطعا بعد از درمان نتایج مثبت آن را خواهید دید و زندگی خیلی شیرین را تجربه خواهید کرد پس باید به خودتان اعتماد داشته باشید و جا نزنید حتی اگر دستتان می لرزند بازهم ایستادگی کنید تا این وسواس باشد که شما را رها می کند.

بهترین مشاوران سایت حال خوب زندگی آماده مشاوره آنلاین به شما عزیزان می باشند.

افسردگی در وسواس چقدر تاثیردارد

درمان افسردگی بر درمان وسواس مقدم تر است. اگر احساس افسردگی می کنید می توانید شروع به یک سری فعالیت ها کنید که ساده ترین آن ورزش کردن است. به راحتی می توانید با فعالیت بیشتر بر افسردگی غلبه کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم مقاله بیماری افسردگی و راه های درمان آن را مطالعه کنید تا بهتر بتوانید افسردگی خود را درمان کنید.

افسردگی بعد از زایمان نیز برای خانم هایی که به تازگی زایمان کرده اند ممکن است اتفاق بیفتد حتما مقاله افسردگی بعد از زایمان را مطالعه کنید.

Rate this post

دررمان مشکلات روانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *