اختلالات جنسی | انواع مشکلات جنسی در افراد | انواع درمان | حال خوب زندگی

اختلالات جنسی

اختلالات جنسی در فرد می تواند به دو دلیل جسمی و روانی باشد. امروزه انواع درمان اختلال جنسی کمک می کند که فرد چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روانی بتواند این مشکل را حل نماید.

اختلال عملکرد جنسی به طور معمول با اصلاح یا رفع مشکلات اساسی جنسی و یا مشکلاتی که باعث اختلال در عملکرد جنسی می شوند ، درمان می شود. اگر علت اختلالات جنسی جسمی باشد ، درمان احتمالاً دارو یا کمکهای مکانیکی خواهد بود. اما اگر این مشکل روانشناختی باشد- مشاوره ، درمان ، اصلاح رفتار و آموزش ممکن است تاثیر گذار باشد. برخی از افراد مبتلا به اختلال عملکرد جنسی ممکن است دلایل مشکلات جنسی جسمی و روانی را همزمان داشته باشند و در این صورت هر دو نیاز به درمان دارند.

انواع اختلالات جنسی در مردان و زنان

این روزها ، روانشناسان و سایر پزشکان بر بازگرداندن عملکرد و لذت جنسی تمرکز دارند. آنها درمان های موثری را برای بسیاری از شرایط معمول اختلال جنسی ایجاد کرده اند که در قسمت های پایین تر خواهیم گفت. اما قبل از آن بهتر است  انواع اختلالات جنسی را شرح دهیم:اختلالات جنسی

عدم تمایل در رابطه جنسی

این مشکل به طور فزاینده ای زمانی رخ می دهد که افراد علاقه ای به تصور و یا فعالیت های جنسی ندارند و در نتیجه دچار پریشانی یا مشکلات روابطی خواهند شد.

درمان مشکلات جنسی یک فرآیند چند مرحله ای است. درمانگران با کمک به مریض در شناخت نگرش های منفی در مورد رابطه جنسی ، کشف ریشه این نگرش ها و یافتن روش های جدید در مورد بهبود رابطه جنسی آغاز می کنند. سپس درمانگران ممکن است از مریض بخواهند که خاطرات افکار جنسی خود را یادداشت کنند و در مورد مسائل جنسی تخیل کنند.

اختلال در نعوظ

درمانگران همچنین هرگونه مشکل در رابطه جنسی مانند اختلال در نعوظ را برطرف می نمایند.علت این اختلال معمولاً ترکیبی از عوامل جسمی و روانی است. دلایل جسمی شامل بیماری هایی مانند دیابت یا عوارض جانبی دارو است. یکی از دلایل اصلی روانشناختی ، اضطراب است. گاهی اوقات پیش می آید مردان این اختلال جنسی را پشت سر می گذارند اما گاهی اوقات به دلیل اضطراب شدید و عصبی شدن این مشکل دوباره در آنها رخ می دهد. پزشکاان درمانی را  برای کاهش اضطراب با تمرکز در مقاربت ارائه خواهند داد. برای مردانی که مشکلات جسمی دارند ، دارو یا وسایل کمک می کند.

انزال زودرس

انزال زمانی زودرس است که خیلی زود پس از شروع مقاربت رخ دهد و باعث پریشانی عاطفی شود. در حالی که هنوز علل آن مشخص نیست ، درمان آن تقریباً در همه موارد موثر است. درمان این مشکل بر پایه آموزش رفتاری متمرکز است. برای حل این مشکل با کمک شریک زندگی خود ، مرد یاد می گیرد که برای مدت طولانی تر در برابر تحریک مقاومت کند.

مقاربت دردناک

مقاربت دردناک یا دیسپارونیا ، درد مکرر یا مداوم دستگاه تناسلی است که باعث پریشانی قابل توجه یا مشکلات در رابطه می شود. درد مکررد در دستگاه تناسلی باعث خواهد شد فرد نتواند لذت جنسی را در مقاربت داشته باشد که در نهایت سبب خواهد شد میل به رابطه جنسی در فرد کم و کمتر شود.

مطالب بیشتر -> مشاوره خانواده

درمان اختلالات جنسی با دارو یا درمان پزشکی

اگر فردی یک بیماری پزشکی دارید که باعث اختلال در عملکرد جنسی او می شود ، پزشک برای رفع این مشکل با فرد همکاری می کند. یک علت شایع در مشکلات جنسی عدم تعادل هورمونی است. زنان و مردان می توانند هورمون درمانی داشته باشند تا به آنها در بازیابی عملکرد مناسب جنسی کمک کند. همچنین داروهایی مانند ویاگرا (نام عمومی سیلدنافیل) وجود دارد که می تواند به افزایش جریان خون در آلت تناسلی مرد کمک کند. اگر اختلال عملکرد فرد مربوط به دارویی باشد که مصرف می کند ، ممکن است پزشک بتواند داروی دیگری تجویز کند که در فعالیت جنسی فرد تداخل ایجاد نکند.

هنگامی که یک دارو علت اختلال در عملکرد جنسی است ، ممکن است تغییر در مصرف نوع دارو کمک کند. توسط عکسبرداری زنان و مردان مبتلا به کمبود هورمون ممکن است نیاز به مصرف قرص یا کرم هورمون داشته باشند. برای مردان ، داروها از جمله سیلدنافیل (ویاگرا) ، تادالافیل (سیالیس) ، وردنافیل (لویترا ، استاکسین) و آوانافیل (استندرا) ممکن است با افزایش جریان خون در آلت تناسلی به بهبود عملکرد جنسی کمک کنند. برای زنان می توان از گزینه های هورمونی مانند استروژن و تستوسترون استفاده کرد (اگرچه این داروها برای این منظور تأیید نشده اند).

درمان اختلالات جنسی با کمکهای مکانیکی

مردانی که در نعوظ یا حفظ آن مشکل دارند ، ممکن است با کمک دستگاه های خاص خلا یا پمپ های آلت تناسلی مرد بتوانند مشکل خود را حل  کنند. جراحی پروتز(ایمپلنت)آلت تناسلی برای برخی از مردان ، به ویژه کسانی که به دلیل آسیب نخاعی احساس جنسی خود را از دست داده اند ، گزینه ای خوب است. یک دستگاه خلا نیز برای استفاده در زنان تأیید شده است ، اما ممکن است گران باشد. گشادکننده ها ممکن است به زنانی که باریک شدن واژن را تجربه می کنند کمک کنند. دستگاه هایی مانند ویبراتور می توانند برای بهبود لذت جنسی و اوج گیری مفید باشند. زنانی که به واژنیسموس (ترس از رابطه جنسی) مبتلا هستند ، گاهی اوقات با گشادکننده های خاصی قابل درمان هستند که می تواند به شل شدن عضلات واژن کمک کنند.

آموزش ارتباطات زوجین

آموزش در مورد رابطه جنسی و رفتارهای جنسی ممکن است به فرد کمک کند بر اضطراب در مورد عملکرد جنسی غلبه کنید. گفتگو با همسران در مورد نیازها و نگرانی های جنسی همچنین به افراد کمک می کند بسیاری از موانع زندگی سالم جنسی را پشت سر بگذارید.

مشاوران و متخصصین سلامت جنسی

روان درمانی جنسی می تواند به اختلال عملکرد جنسی کمک کنند. مشاوران می توانند انواع اختلالات جنسی روانی مانند ترس ، استرس ، اضطراب ، آسیب دیدگی گذشته و سایر مواردی که می تواند افراد را از زندگی جنسی رضایت بخش دور نگه دارد ، به افراد کمک کنند. متخصصین سلامت جنسی می توانند به زوجینی که مشکلات جنسی نیز دارند ، کمک کنند. آنها می توانند با روش های خاصی که اکثر پزشکان توانایی انجام آن را ندارند به زوجین کمک کنند.

هم مشاوران و هم متخصصین سلامت جنسی ممکن است آموزش ، تمرین ارتباطات و درمانهای رفتاری را که می توانند مسائل اساسی اختلالات جنسی را برطرف کنند و به افراد و زوجین در یافتن تکنیکهایی که برای آنها مفید باشد ، توصیه کنند. اگر علائم یا نشانه هایی از هر نوع اختلال عملکرد جنسی دارید ، با پزشک خود صحبت کنید. روش های درمانی در دسترس است که ممکن است به شما کمک کنند.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

درمان مشکلات جنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *